(© Grażyna Wosińska)

Wierzymy w wiele rzeczy, właściwie nie wiedząc dlaczego. Z tymi mitami rozprawił się Christoph Drosser w książce „Czy to prawda, że ...”. Najwięcej z nich dotyczy żywności i alkoholu. "Rozmrożone mrożonki bez obaw możesz ponownie zamrozić" - radzi autor.

Nasza wiedza o świecie jest często oparta o to, co gdzieś usłyszeliśmy czy przeczytaliśmy. W dzieciństwie, gdy leciała nam krew z nosa, pani pielęgniarka, zgodnie z ówczesnymi zasadami, odchylała nam głowę do tyłu. Teraz każdy współczesny, nawet nastoletni ratownik, wie, że trzeba zrobić wręcz przeciwnie, czyli pochylić się. Na całe szczęści zimne okłady nadal obowiązują.

"Nie jedz pestek, bo tam jest trucizna - kwas pruski" - przestrzegały nas mamy. Czy miały rację, o tym można przeczytać w „Czy to prawda, że ...” Christopha Drossera. Autor jest redaktorem działu naukowego tygodnika „Die Zeit”. Przed 12 laty wprowadził kolumnę „Zgadza się?”. Książka powstała na jej podstawie.

Jajko na Mount Evereście


Jest takie powiedzenie, że każdy uważa się za lekarza i kucharza. To chyba prawda, bo na temat medycyny i posiłków mamy coś zawsze do powiedzenia. Nic dziwnego, że te właśnie sprawy dominują w książce „Czy to prawda, że ...”.
Najwięcej zagadek dotyczy jedzenia. Pewnie dlatego, że odzwyczaić się od jedzenia nie można. Wprawdzie pewien gospodarz, prawie odzwyczaił konia od owsa, jednak gdy sukces był bliski, koń wyciągnął kopyta.

Wracajmy do ludzi. Jeśli chodzi o rodzaj żywności to największe zainteresowanie autora i czytelników „Die Zeit” wzbudziły jajka. Niewielu z nas będzie miało możliwości dotrzeć na Mount Everest, ale na wszelki wypadek dobrze jest wiedzieć czy da się tam ugotować jajko. Wyczerpująca odpowiedź - na str. 77.

Zanim wyruszycie w mróz do księgarni po książkę, drodzy miłośnicy jajek na twardo czy jajecznicy, możecie się nimi raczyć bez obaw. Autor zapewnia, że poziom cholesterolu nie wzrośnie.

Kieliszeczek


Gdy już sobie podjedliśmy warto pomyśleć o czymś na trawienie. Już sięgamy po kieliszek czegoś mocniejszego. Tylko co na to autor tej naukowej książki? Jest "za", ale warto jak zawsze zachować umiar. Jeśli alkoholu już za dużo, to może piwo bezalkoholowe? Czy jednak nie kryje się tu pułapka? Autor nam ją zdradza.

Gdy alkoholu wypijemy sporo, to prawie każdy osobnik płci przeciwnej bardzo się nam podoba. To często powtarzane powiedzonko szczególnie przez panów. Prawda czy fałsz? Odpowiedzi szukajcie w książce.

Było jedzenie, alkohol, zostały jeszcze papierosy. Wiadomo, że szkodliwe. Sięgamy więc po wersję light. Od razu powiem, że rak płuc murowany, że zwykłe czy lekkie są tak samo szkodliwe.

Coca-cola to jest to?


Gdy w dzieciństwie przeziębiliśmy się lub nie mogliśmy zasnąć, troskliwe mamy podsuwały nam mleko z masłem i miodem. Czas grypy trwa, więc radzę za autorem książki: pijmy mleko. Jednak na zatrucia ten życiodajny płyn nie pomaga. Chcesz dobrze widzieć, jedz marchewkę - słyszeliśmy nieraz. Prawda czy fałsz. Sprawdźcie w książce. Tak czy siak marchewka zdrowa jest, więc zachęcam do chrupania.

Kiedyś – wzdychają babcie i dziadkowie - to warzywa i owoce miały więcej witamin i w ogóle wszystko było lepsze. Nie wzdychajmy do dawnych czasów, które nie wrócą, tym bardziej, że witamin jest tyle samo co przed laty.
Dziadkowie pokornie się zgadzają, ale dodają, że coca-cola to samo zło, nawet zardzewiałe śruby pomaga odkręcić i rozpuszcza przez noc ząb. Autor przekonuje, że nie taki diabeł straszny.

Nie tylko o jedzeniu, medycynie i używkach jest mowa w książce. Przeczytacie tu również o samochodach, diamentach, rekinach, aligatorach, psach, automatach i wielu innych ciekawych rzeczach. Warto tę książkę mieć w swojej biblioteczce, bo za jakiś czas, gdy najdą nas wątpliwości przed wycieczką w wysokie góry, czy na szczycie ugotujemy jajko możemy to sprawdzić.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!