Mieszkańcy stolicy tłumnie przybyli na pierwszą od 1974 roku tak dużą defiladę. Niestety, warszawiacy, którzy liczyli na to, że zobaczą przelatujące wojskowe śmigłowce i samoloty, mogli się rozczarować. Drzewa w Al. Ujazdowskich zasłaniały widoczność.

Uroczystej defiladzie towarzyszyło ogromne zainteresowanie mieszkańców stolicy. Centrum miasta zostało zakorkowane. Wokół Alej Ujazdowskich oraz w bocznych uliczkach stały tysiące ludzi. Nieco szkoda, że parada odbyła się w mocno zadrzewionych Alejach Ujazdowskich. Doskonały do tego celu plac Defilad od lat zajęty jest parkingami i blaszakami handlowymi. Drzewa rosnące przy Alejach mocno pogorszyły widoczność przelatujących samolotów i śmigłowców. Dobrą widoczność mieli tylko obecni na Placu Na Rozdrożu. Jakkolwiek jednak by na to nie spojrzeć - to pierwsza tak duża defilada wojskowa w Warszawie od 1974 roku. Wzięło w niej udział ok. 1000 żołnierzy i całkiem spora ilość różnorakiego sprzętu wojskowego.

Paradę rozpoczął przejazd Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odkrytym LandRoverem pod Belweder, połączony z przeglądem zgromadzonych pododdziałów. Z Placu Na Rozdrożu w stronę Belwederu najpierw przedefilowały pododdziały poszczególnych rodzajów wojsk, w tym kompania reprezentacyjna armii francuskiej oraz polskie oddziały ułanów.

Nad defilującymi żołnierzami przeleciały cztery samoloty TS-11 Iskra - pozostawiając za sobą smugi białego i czerwonego dymu. Następnie ruszyły pojazdy terenowe Skorpion i HMMWV. Za nimi pojazdy zmechanizowane, w tym stacje radiolokacyjne, samobieżne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, transportery piechoty BWP i Rosomak. Na niebie zaś przeleciały formacje śmigłowców Mi-24, Mi-8, Mi-17, W-3 Sokół i Mi-14. Podczas przejazdu czołgów PT-91 Twardy i niemieckich Leopardów - pojawiła się formacja myśliwskich samolotów F-16 - tzw. tafla. Zakończeniem defilady był ponowny przelot zespołu Iskier rozsnuwających biało-czerwony dym.

Fotogaleria: Wojskowa parada w Warszawie

Defilada cz. 1 okiem kamery Agi Viburno

Defilada cz. 2 okiem kamery Agi Viburno

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!