(© Wikipedia,Crash override83, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Dzisiaj mija kolejna, już siedemnasta, rocznica najtragiczniejszego weekendu w historii Formuły 1, kiedy na torze Imola zginęli w wypadach dwaj przyjaciele: Roland Ratzenberger oraz Ayrton Senna.

Ayrton Senna uważany jest za najlepszego kierowcę w historii Formuły 1. Brazylijczyk stał się symbolem tego sportu i bohaterem narodowym. Senna bardzo kochał się ścigać, nie wyobrażał sobie życia bez tego.

Senna miał 34 lata w chwili śmierci. Obrażenia, których doznał, spowodowało przednie prawe koło, które oderwało się od bolidu w chwili uderzenia w ścianę. Elementy zawieszenia wciąż przymocowane do koła uderzyły Sennę w głowę, przebijając wizjer kasku i powodując uraz czaszki. Fotografie zniszczonego kasku Senny ukazują miejsce przebicia w górnej części wizjera nad prawym okiem. Ten fakt prowadzi do uznawanej obecnie za najbardziej prawdopodobną teorii, według której jeden z elementów zawieszenia oderwał się i uderzył w głowę Senny.

W kwalifikacjach na torze Imola zginął także wielki przyjaciel Brazylijczyka Roland Ratzenberger. Austriak w czasie kwalifikacji na torze Imola do trzeciego wyścigu sezonu - wypadł z toru na bardzo szybkim łuku Villeneuve i uderzył w betonową ścianę przy prędkości ponad 314 km/h. Wypadek spowodowany był awarią przedniego skrzydła bolidu.

Po tych tragicznych wydarzeniach Formuła 1 przeszła wielkie zmiany, jeżeli chodzi o poprawę bezpieczeństwa kierowców. Od śmierci Ayrton i Rolanda, w F1 nie doszło jak na razie do żadnego wypadku śmiertelnego. Oby to zostało jak najdłużej.

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!