Ponad pół roku musieli czekać mieszkańcy bloku przy ulicy Chodkiewicza 11 w gdańskim Brzeźnie na klucz do nowej wiaty śmietnikowej. Do zeszłego wtorku była ona zamknięta. Teraz wstawiono do niej kubły, które od miesięcy stały obok obudowy.
„Uprzejmie informujemy lokatorów, którzy jeszcze nie odebrali kluczy do obudowy śmietnikowej, że są do obioru w biurze BOM 9, ul. Na Zaspę 31” – kartkę z informacją od administratora budynku, wywieszono w bloku na tablicy ogłoszeń.

- Klucze rozdawano w ubiegłym tygodniu. Każdy dostał po jednym. Podobno jeszcze nie wszyscy je odebrali – informuje pani Bogusława, mieszkanka bloku przy ul. Chodkiewicza. – Są tu 74 rodziny. Do tej pory wyrzucaliśmy śmieci do pojemników stojących przy wiacie. Postawiono ją w czerwcu zeszłego roku. Podobno było coś nie tak zrobione jak powinno. Musieli ją poprawić – dodaje.

Problem przesypujących się pojemników na śmieci i walających się wokół nich odpadków roznoszonych przez wiatr po osiedlu znany jest Straży Obywatelskiej Brzeźna. Na jej facebokowym profilu brzeźnianie komentowali działania administracji budynku z BOM nr 9.

- Jakaś kpina, zrobili wiatę, a śmietniki dalej na zewnątrz stoją - informował pod koniec stycznia pan Piotr.

- Błąd, że nie oddano kluczy do obudowy z odbiorem technicznym - przyznaje Dariusz Okoński, administrator z Biura Obsługi Mieszkańców nr 9 GZNK. – Poślizg w przekazaniu mieszkańcom obudowy śmietnikowej związany był m.in. z atestacją, a także kwestią dorobienia kluczy. Biliśmy się z myślami, kto ma za nie zapłacić. Ich koszt to 1000 złotych. Wzięliśmy to na siebie. Mamy nadzieję, że teraz wokół bloku będzie już czysto – dodaje Okoński.
Na nieporządek wokół posesji przy ul. Chodkiewicza zwracała uwagę m.in. pani Katarzyna, mieszkanka bloku, którego okna wychodzą na śmietnik. W marcu 2016 roku apelując o wiatę zamykaną na klucz na fanpage’u Straży Obywatelskiej Brzeźna pytała: czy naprawdę nie da się z tym coś zrobić?

Po licznych skargach mieszkańców administracja zakazała wynoszenia śmieci przez dzieci. Wskazywała ich, jako sprawców powstającego bałaganu. Zakaz zdjęto, gdy o sprawie dowiedział się Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Nie był on zgodny z żadnym rozporządzeniem. Administracja zapewniała, że będzie starała się rozwiązać problem.

W pierwszych dniach czerwca 2016 roku zrealizowano plany budowy nowej obudowy śmietnikowej przy ulicy Chodkiewicza. Jak się okazało altana mogła stanąć dużo wcześniej. W wyniku decyzji poprzedniego kierownika Biura Obsługi Mieszkańców nr 9 GZNK, wiata zamiast znaleźć się w Brzeźnie jak proponował Wydział Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku trafiła do wspólnoty w Letniewie.

Do zeszłego wtorku administrowany przez miasto Gdańsk punkt gromadzenia odpadów był miejscem podrzutów śmieci, które niejednokrotnie wysypywały się z pojemników. Rozdziobywane przez ptactwo i wygrzebywane przez zbieraczy walały się wokoło bloku. Czy teraz to się zmieni?


Więcej o Straży Obywatelskiej Brzeźna na stronie:
http://www.facebook.com/strazobywatelskabrzezno

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!