MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wynajmu mieszkań w blokach turystom nie można zakazać. Tak uznał Sąd Najwyższy. Chodzi o najem krótkoterminowy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkanie w bloku wynajmowane turystom potrafi być bardzo uciążliwe dla sąsiadów.
Mieszkanie w bloku wynajmowane turystom potrafi być bardzo uciążliwe dla sąsiadów. 123RF.com
Wspólnoty mieszkaniowe nie mogą zabronić wynajmu mieszkań w budynku turystom – uznał Sąd Najwyższy. Choć takie sąsiedztwo bywa bardzo uciążliwe dla innych osób w budynku, od strony prawnej wspólnoty są bezsilne. Żeby rozwiązać problem, konieczna jest ustawa regulująca tę kwestię.

Wynajem mieszkań turystom męczy sąsiadów

Sprawę opisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi o coraz częstsze sytuacje, gdy właściciel mieszkania w bloku postanawia wynajmować je krótkoterminowo gościom. To popularna forma zarabiania w miejscowościach turystycznych, a także w największych miastach, jednak jest ona bardzo uciążliwa dla sąsiadów. Goście nie zawsze przestrzegają ciszy nocnej, a do tego często nie dbają o przestrzenie wspólne budynku.

– Turyści (...) częstokroć nie okazują troski o estetykę tych miejsc, pozostawiając śmieci – czytamy w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego. – Mając klucz do bramy, ewentualnie kod dostępu do klatki schodowej, często wracają do miejsc zakwaterowania o późnych porach lub urządzają w nich głośne spotkania.

Warto dodać, że podobny problem coraz częściej występuje na osiedlach domów jednorodzinnych. Wystarczy, że jeden z sąsiadów przekształci swój budynek w nieformalny hotel robotniczy.

– To bardzo trudne przypadki – tłumaczy „Rzeczpospolitej” mec. Bogdan Dąbrowski z Urzędu Miasta w Poznaniu. – Ciężko jest cokolwiek udowodnić. Prawo nie zabrania właścicielom domów jednorodzinnych posiadania pięciu czy dziesięciu łazienek. Mogą też dzielić dom na tyle pokoi, ile chcą, i stawiać dowolną liczbę łóżek.

Sąd Najwyższy: wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać najmu

W 2016 r. jedna ze wspólnot mieszkaniowych w pewnej miejscowości turystycznej uznała, że miarka się przebrała. Podjęto uchwałę, która zabraniała najmu krótkoterminowego w budynku. Uchwała została jednak zaskarżona przez jednego z właścicieli mieszkań, który uznał, że ograniczono mu swobodę korzystania z własnego lokalu.

Po długiej sądowej batalii sprawa trafiła w końcu przed Sąd Najwyższy. Sędziowie uznali, że wspólnoty nie mają prawa zakazywać najmu krótkoterminowego, bo w ten sposób przekraczają swoje kompetencje. Zgodnie z przepisami taki zakaz mógłby wprowadzić jedynie Sejm, uchwalając odpowiednią ustawę. Na razie nie są jednak prowadzone żadne prace nad tego typu aktem prawnym.

– Skoro celem powołania wspólnoty jest zarząd nieruchomością wspólną, nie może ona wykraczać poza ustawowe uprawnienia (...) i przypisywać sobie kompetencji do krępowania właściciela odrębnego lokalu i określania w jaki sposób – zdaniem większości – może on wykorzystywać swój lokal – podsumowują swoje stanowisko sędziowie SN.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wynajmu mieszkań w blokach turystom nie można zakazać. Tak uznał Sąd Najwyższy. Chodzi o najem krótkoterminowy - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto