Rok temu gminę Gorzkowice nawiedziła trąba powietrzna. Zniszczenia były ogromne, pozrywane dachy, uszkodzone linie energetyczne, drzewa powyrywane z korzeniami. Mieszkańcy mieli nadzieję, że taka sytuacja już się nie powtórzy. Do wczoraj.

Prognozy pogody zapowiadały na sobotni wieczór gwałtowne burze z wyładowaniami. Jednym z najbardziej zagrożonych regionów było województwo łódzkie. Zapowiedzi meteorologów, niestety, sprawdziły się. Wprawdzie tym razem nie była to trąba powietrzna, ale gwałtowna wichura, to jednak i tak wyrządziła szkody.

W gminie Gorzkowice według informacji na godzinę 12.00 uszkodzonych zostało około 30 budynków mieszkalnych i 20 gospodarczych. Wichura spowodowała także zniszczenia w przydomowych ogrodzeniach. Powalonych jest kilkadziesiąt drzew, w większości zostały one już usunięte z dróg, nie zagrażają tym samym bezpieczeństwu podróżnych. Największe szkody zanotowano w miejscowościach: Gorzkowice, Bujniczki, Wola Kotkowska-Komorniki, Plucice, Kolonia Plucice oraz Gościnna.

W akcję ratowniczą zaangażowana jest straż pożarna, policja, pogotowie energetyczne oraz pogotowie ratunkowe. Wczoraj, na skutek wichury, lekko ranne zostały dwie osoby.

W Urzędzie Gminy w Gorzkowicach powołany został sztab kryzysowy. W godzinach popołudniowych odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady gminy. Samorządowcy w drodze podjętej uchwały, zadecydowali o przeznaczeniu 100 tys. złotych dla poszkodowanych. Każde gospodarstwo, które ucierpiało w wyniku wczorajszej wichury ma otrzymać zasiłek w kwocie do 1500 zł. Za wypłatę pieniędzy odpowiedzialna będzie specjalna komisja powołana przez włodarza gminy. Pierwsze pieniądze powinny trafić do mieszkańców już na początku tygodnia.

Wszyscy poszkodowani mają uzyskać pomoc. - Po ubiegłorocznych anomaliach pogody, w jakimś stopniu byliśmy przygotowani do takich sytuacji. Służby ratunkowe już z większym doświadczeniem działają w terenie. Na pewno nikt nie zostanie pozbawiony wsparcia - zapewnia wójt Gorzkowic, Alojzy Włodarczyk.

Skala zniszczeń jest oczywiście mniejsza w porównaniu z tymi, które rok temu wyrządziła trąba powietrzna, ale strach pozostał. Sami mieszkańcy mówią: Co z tego, że prognoza pogody informuje o nadejściu gwałtownych burz. Jak mamy się do tego przygotować? Ubezpieczenie ubezpieczeniem, a kto pokryje koszty wspomnień i strachu?

Na najbliższe dni meteorolodzy przewidują gwałtowny spadek temperatury, po czym znów słupek rtęci ma sięgać 32-35 stopni Celsjusza. Takie warunki atmosferyczne z pewnością przyniosą gwałtowne burze. Oby jednak prognozy się nie sprawdziły.

Oprócz gminy Gorzkowice, wczoraj w województwie łódzkim zniszczenia zanotowano także w innych gminach powiatu piotrkowskiego oraz w powiatach: radomszczańskim, bełchatowskim, łowickim i łaskim. Trwa szacowanie strat.

Gorzkowice. Krajobraz jak po bitwie

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!