W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach rozpoczęły się obchody Czarnego Wesela. Już po raz dwudziesty mała wieś nad brzegiem jeziora Łebsko tętni życiem takim, jakie nadali tym miejscom mieszkańcy sprzed ponad pół wieku.

W niewielkiej wsi Kluki, położonej nad brzegiem jeziora Łebsko, w gminie Smołdzino, w dniach 1-3 maja odbywa się Czarne Wesele. Wydarzenie związane jest z tradycją wspólnego, integrującego całą społeczność mieszkańców, kopania torfu, głównego źródła opału Słowińców. Torf wydobywano na początku maja, gdy poziom wód gruntowych na tym podmokłym terenie był najniższy. W pracach brała udział cała społeczność wsi, a każdego dnia wszyscy mieszkańcy pracowali u jednego gospodarza, który po ciężkiej całodziennej pracy podejmował współmieszkańców posiłkiem.

Od 1995 roku tradycję wznowiło Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Podczas Czarnego Wesela cała wieś tętni pełnią życia. W słowińskich chatach zapalają się piece, w izbach kobiety tkają krajki, przędzą nici, gotują, ubijają masło, pieką drożdżowe wafle. W tym czasie w obejściach mężczyźni kopią torf, pieką chleb słowiński, naprawiają sieci, wypełniają strychulcem ścianę, pokrywają trzciną dach. Szczególną atrakcją jest koń w butach, zwanych klumpami, umożliwiającymi poruszanie się po podmokłych terenach.

Czarne Wesele w Klukach to znakomita okazja do spędzenia majówki całą rodziną. Można spróbować słowińskiego chleba ze smalcem, drożdżowych wafli, wziąć udział w kopaniu torfu, przypatrzeć się wyrabianiu klumpów, wypiekowi chleba. Imprezie towarzyszą występy zespołów folklorystycznych, kiermasz rękodzieła i sztuki amatorskiej.


Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!