Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i pomimo międzynarodowej krytyki, Korea Północna przeprowadziła próbę rakiety dalekiego zasięgu Uhna-3. Południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało, że test rakiety zakończył się niepowodzeniem.

O nieudanej próbie północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu poinformowało dziś Ministerstwo Obrony Korei Południowej. Rakieta Uhna-3 wystrzelona została o godz. 0.39 czasu polskiego z platfromy startowej Dongchang-ri i po około minucie lotu uległa zniszczeniu, wpadając do morza.

Północnokoreańska państwowa agencja informacyjna potwierdziła doniesienia zachodnich mediów. "Naukowcy, technicy oraz eksperci wyjaśniają przyczynę niepowodzenia" - napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Plany dotyczące rakiety Uhna-3, która wynieść miała na orbitę pierwszego północnokoreańskiego satelitę, zostały przedstawione przez władze w Phenianie już w zeszłym miesiącu i od razu spotkały się z falą międzynarodowej krytyki. Między innymi Japonia zapowiedziała, że w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia rakieta zostanie zestrzelona.

Czytaj też: Kim jest Kim? Wszystko o nowym przywódcy Korei Północnej


Przeciwko planom Phenianu opowiedział się także Waszyngton. "Ten test uwiarygodni pogląd, że przywódcy Korei Północnej postrzegają poprawę stosunków ze światem zewnętrznym jako zagrożenie dla istnienia ich systemu" - oświadczyła sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Niepowodzenie projektu, który wydawał się być najnowszym osiągnięciem północnokoreańskich naukowców to ogromny cios propagandowy dla komunistycznego reżimu. Zdaniem zagranicznych ekspertów, udany test rakiety dalekiego zasięgu miał wzmocnić pozycję międzynarodową nowego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una.

Sprawą nieudanej północnokoreańskiej próby rakietowej zająć ma się Rada Bezpieczeństwa ONZ, która jeszcze dziś zbierze się na nadzwyczajnej sesji.

Zobacz film z przygotowań do wystrzelenia rakiety:Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!