W krakowskim Śródmiejskim Ośrodku Kultury dyr. Janusz Paluch 12 lipca otworzył prezentację szlifowanego przez 37 lat filmu K. J. Bihuna po miejscach związanych z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II

W atmosferze zbliżających się tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, w krakowskim Śródmiejskim Ośrodku Kultury dyr. Janusz Paluch 12 lipca otworzył prezentację i promocję szlifowanego przez 37 lat filmu Kazimierza J. Bihuna w konwencji autorskiego przewodnika po miejscach związanych z osobą Karola Wojtyły począwszy od 1938 roku, kiedy to po raz pierwszy przybył on do Krakowa – aż po 2002 rok czyli do ostatniej wizyty w naszym grodzie. Większość miejsc pokazano współcześnie i retrospektywnie uwzględniając obecność w nich Ojca Świętego.
Ekspozycja tego filmu posiada szczególną wartość w chwili obecnej. Jan Paweł II - to postać niezwykłej wagi w losach współczesnego świata. Dzięki jego inicjacjom ludzkość przezwycięża hamulce na na drogach społecznej dojrzałości. Dlatego w tym momencie dziejowym niosącym zmiany w zasadach współdziałania państw i narodów - tak ważną rolę odegrały i nadal odgrywają podstawy jego myśli społeczno-politycznej.

Jest to dzieło na czasie, pokazane na kilka dni przed ŚDM 2016 a jednocześnie film o mieście i o człowieku, który powołał do życia ŚDM, a oba portrety można uznać za szczególnie udane. Fragmenty poświęcone osobie papieża Jana Pawła II cechuje odmienność i świeżość zdjęć w znakomitej części pokazywanych publicznie po raz pierwszy. Filmowe zdjęcia Krakowa są równie atrakcyjne: oglądamy miasto w unikalnych barwach, podobnych do tych, jakie można spotkać jedynie daleko na południu Europy. Jednak oba obrazy miasta i człowieka pomimo swojej niezwykłości zachowują dokumentalny realizm.
Oto co powiedział o swoim dziele sam autor filmu Kazimierz J. Bihun „ Praca nad tym filmem była dla mnie dużą przyjemnością i jednocześnie wielkim wyzwaniem. Początkowo film miał być skromniejszy, oparty wyłącznie na moich własnych materiałach archiwalnych. Ale widać Główny Bohater przejął nad nim oraz nade mną duchową i w miarę jak zagłębiałem się w temat – pojawiały się nowe możliwości. Poznawałem życzliwych ludzi dysponujących ciekawymi informacjami i uzyskiwałem dostęp do kolejnych materiałów, co znacznie poszerzyło i wzbogaciło pierwotny zakres prac. W efekcie przedstawiam aż 31 miejsc związanych z osobą Karola Wojtyły, a sam film urósł do 55 minut. Mam jednak nadzieję, że obraz ulubionego miasta Naszego Papieża z zainteresowaniem obejrzą zarówno ci, którzy dobrze znają Kraków – zobaczą go w nieco innym ujęciu, oraz ci, którzy jeszcze Krakowa nie znają. Silnym i atrakcyjnym elementem filmu są na pewno wątki retrospektywne oparte na unikalnych, nigdy dotąd nie publikowanych materiałach”
Oglądając film na przemian przypominają sobie widzowie wydarzenia archiwalne oraz podziwiają urok dzisiejszego Krakowa, niejednokrotnie słuchają w tle głosu rozśpiewanego Papieża. Jego liczne spotkania z młodzieżą, mieszkańcami miasta i odwiedzającymi Kraków pielgrzymami obrosły już legendą.
Autor filmu jest niezależnym filmowcem dokumentalistą, laureatem nagród na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach. Do jego większych osiągnięć należy zaliczyć zdobycie w Cincinnati ( USA ) nagrody TELLY AWARD za film „Hollywood Dreamland” - godzinny dokument o Los Angeles. Przeważnie jednak Kazimierz J. Bihun realizuje filmy poświęcone ludziom „Zagubiona Dusza” - filmowy portret Krzysztofa Klenczona kilkakrotnie emitowała Telewizja Polska, „Życie jest takie, jakie jest” - film pokazujący sylwetkę znanego operatora Stanisława Niedbalskiego nagrodzono na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, a dokument pt. „Kinga – ziem sądeckich Pani” został wręczony Ojcu Świętemu przez siostry Klaryski podczas uroczystości kanonizacyjnej w Starym Sączu.
Kraków Jana Pawła II jest 48 filmem w twórczości Kazimierza J.Bihuna.

O autorze filmu napisano tak na jego stronie „Film KRAKÓW JANA PAWŁA II będący nostalgiczną opowieścią o krakowskich miejscach związanych z wieloletnim wyjątkowym mieszkańcem tego miasta, jest dla artysty dziełem szczególnym. Osobiście ochrzczony w 1951 roku przez młodego księdza Karola Wojtyłę w kościele parafialnym św. Floriana w Krakowie, przez całe swe życie był świadkiem wielu wydarzeń, które dzisiaj nabrały już historycznego znaczenia. Niektóre z nich udało się uwiecznić na taśmach filmowych, znacznie więcej pozostało w myślach i sercu, ale także dzięki nim powstał film będący wyjątkowym hołdem krakowianina dla Krakowianina...”

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!