Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyż znakiem bezinteresownej miłości. Spektakl szkolny w Legionowie

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Scenografia do spektaklu wykonana przez Zytę Muchę.
Scenografia do spektaklu wykonana przez Zytę Muchę. Jerzy Jastrzębski
Poetycka opowieść o roli krzyża w życiu każdego człowieka to istota spektaklu, który miał miejsce 4 kwietnia w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

Opowieść ta to przyczynek do dyskusji jaką rolę pełnił krzyż w historii ludzkości, jaki wpływ miał na przemianę świadomości społecznej.

W czasach starożytnych był on przedmiotem hańby, narzędziem tortury, męki, śmierci. Na śmierć przez ukrzyżowanie skazywano największych zbrodniarzy. Krzyż miał odstraszać, zapobiegać przestępstwom. Był on również przez lata przedmiotem artystycznych zabiegów rzeźbiarzy, architektów. Ale jest też krzyż wyróżnieniem za wybitne zasługi, jest relikwią, a w codziennym życiu oznacza trud, obowiązek, cierpienie.

W okresie Wielkiej Nocy krzyż kojarzy się z męczeńską śmiercią Jezusa. W opowieści zaprezentowanej przez społeczność szkolną krzyż nie jest relikwią, materiałem, który można zawiesić, usunąć, pozbyć się go. Krzyż przestaje być przedmiotem i staje się za sprawą Chrystusa drogą do nowego życia, nadzieją na zbawienie, nadzieją na zmartwychwstanie. Stał się istotą życia. Jemu podporządkowane są wszystkie sprawy ludzi wierzących. Jak mówi jedna z recytujących "Bo na krzyżu Boga mego widzę. Do krzyża zwracam wszystkie me życzenia. Na krzyż przybijam błędnych myśli zwoje. Bo z krzyża płyną zmartwychwstania zdroje”.

"Ten zaprezentowany w szkole spektakl, mówi Danuta Zalewska, nauczycielka religii, to nauka dla wszystkich, aby nie zapominać o bezinteresowności, szacunku, miłości bliźniego. O tym uczy nas krzyż. Z niego wypływa
mądrość Boża. To Bóg z pogardzanego przedmiotu uczynił narzędzie zbawienia ludzkości. Musimy sobie o tym przypominać, a życie będzie łatwiejsze. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam wspólnie z z uczniami, nauczycielami i rodzicami zrealizować ten scenariusz. Dziękuję naszym gościom, a na szczególne podziękowania zasłużył pan Hubert Kowalczyk, solista z
Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Pan Hubert wykonał pieśni co bardzo ubogaciło nasz spektakl" - dodała rozmówczyni.

Po zakończeniu opowieści o znaku bezinteresownej miłości społeczność szkolna przekazała życzenia i kwiaty księżom z okazji ich święta. Ksiądz Konrad Hasior z parafii świętego Jana Kantego w Legionowie podziękował w imieniu wszystkich kapłanów za życzenia. Wyraził głęboką radość z powodu udziału w spektaklu. Jego zdaniem obejrzany spektakl, jego wysoki poziom, wspaniała gra aktorska, pełny szczerości przekaz i wspaniała scenografia są dowodem, że krzyż łączy ludzi, inspiruje i uczy. Jest dowodem również na to, że młodzi ludzie,uczniowie tej szkoły znajdą w swym życiu oparcie przeciw wszelkim okolicznościom życia w krzyżu.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto