Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe wielkie dzieła Czesława Słani. Z historii pocztowego znaczka

YanBi
YanBi
Czesław Słania, wybitny polski rytownik.
Czesław Słania, wybitny polski rytownik. Janina Bieleńko
Znaczek pocztowy to szczególny przykład artystycznego dzieła, które oglądają miliony ludzi na całym świecie, nie zdając sobie sprawy, kto jest jego twórcą.

Wystawę o Czesławie Słani, wybitnym polskim rytowniku, przygotowało wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Artystyczną spuściznę Czesława Słani, w liczbie 4900 eksponatów, Muzeum zakupiło od prywatnego kolekcjonera, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa cieszy się dużym powodzeniem. Można na niej obejrzeć nie tylko gotowe znaczki, wykonane po roku 1950, ale także szkice,projekty,rysunki do rytów.

Na specjalnej tablicy wyeksponowano pracę dyplomową wieńczącą studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Czesław Słania podjął się wykonania stalorytem, w formie znaczka pocztowego, obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Uzyskany efekt świadczył o wybitnym talencie młodego artysty. Za swoje dzieło otrzymał dyplom z cennym odznaczeniem - Summa Cum Laude.

Życie potwierdziło niezwykłe umiejętności Słani. Absolwent polskiej Akademii został wybitnym projektantem znaczków pocztowych i banknotów. Wyjechał do Szwecji. Dla poczty szwedzkiej zaprojektował ponad 300 znaczków. Pracował także dla innych państw i jego dzieła pojawiły się w ponad 30 krajach świata.

Projektował znaczki o różnorodnej tematyce. Pierwszy znaczek dla Francji przedstawiał malarstwo Pabla Picassa. Piękną historyczną serię znaczków zaprojektował dla Wielkiej Brytanii. Na 80-te urodziny Papieża Jana Pawła II powstał znaczek, który, opatrzony numerem 251/500 można obejrzeć na stroniewww.slaniastamps-heindorffhus.com.

W portretowaniu ludzi Czesław Słania osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Wystarczy obejrzeć serię znaczków, przedstawiającą najpopularniejsze aktorki filmowe
(Movie Stars).
Portrety Sophii Loren, Brigitte Bardot czy Marilyn Monroe to przykłady kunsztu rytownika, który potrafił przedstawić nie tylko fizjonomie gwiazd, ale i rys ich osobowości. Wizerunki znanych polityków i przywódców państw wzbudzają podziw fotograficzną dokładnością (World Leaders and Politicians).

Zainteresowanie boksem skłoniło artystę do grawerowania serii (do prywatnych zbiorów) dwudziestu trzech mistrzów świata wagi ciężkiej, wszystkie w formacie znaczka. Pierwszym był bokser John L. Sullivan. Słania wykorzystał swoje własne ręce jako "modele" do portretu (World Champion Boxers).

W swoim pracowitym, twórczym życiu Czesław Słania zaprojektował ponad tysiąc znaczków i jego nazwisko figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa. Król Szwecji Gustaw VI Adolf, w 1972 roku nadał Słani honorowy tytuł Nadwornego Grawera. Król Karol XVI Gustaw przyznał medal "Ósmej wielkości z niebieską wstęgą". Od królowej Danii Małgorzaty II otrzymał duński Order Kapituły Rycerskiej, a od księcia Monako Rainera III - Kawalerski Order Św. Karola. W kolekcji odznaczeń pojawiły się także: szwedzki Złoty Medal Królewski, duński Krzyż Rycerski Dannebrogen, Krzyż św. Karola (Monaco). W 1999 rodzinna Czeladź przyznała mu tytuł honorowego obywatela. Na wielu konkursach filatelistycznych znaczki artysty zdobywały główne, prestiżowe nagrody.

Oprócz znaczków Czesław Słania projektował banknoty. Muzealna kolekcja obejmuje banknoty wykonane na zlecenie wielu państw, m.in. Wenezueli, Brazylii, Argentyny, Izraela, Portugalii i Litwy.

Rysunki artysty można spotkać także na monetach i przedmiotach, takich jak srebrne łyżeczki, medale, ekslibrisy a reprodukcje jego dzieł na etykietach zapałczanych i plakietkach. Wiele prac nigdy nie znalazło się w obiegu i nie było dostępnych dla kolekcjonerów. Były to "plakaty", jak je nazywał Słania, produkowane dla zasłużonych osób, portrety członków rodziny i inne prace do prywatnego użytku lub dla przyjaciół. Ciekawostką jest, że na wielu znaczkach artysta umieszczał, jako tzw. autorskie chochliki, imiona swoich znajomych lub inne treści. Na polskim banknocie z 1941 roku,(artysta miał wtedy 20 lat), o nominale pięć złotych, umieścił, w hołdzie dla swojej dziewczyny, jej portret. Projekt nie został zrealizowany i banknot pozostał w kolekcji prywatnych zbiorów Czesława Słani.

Czesław Słania, najwybitniejszy grawer i rytownik, urodził się 22 października 1921 w Czeladzi. Zmarł 17 marca 2005 w Krakowie.

Odbierając korespondencję pocztową, naklejając znaczek na kopertę, przyjrzyjmy się uważnie. Może, przy odrobinie szczęścia, dotkniemy dzieła mistrza.

Źródła:
http://www.slaniastamps-heindorffhus.com/
Czesław Słania, Wikipedia
O wystawie: Czesław Słania w kolekcji Jerzego Krysiaka

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto