W okresie II wojny światowej w Żaganiu, w miejscu, w którym się dziś znajdujemy, był cmentarz, na którym chowano jeńców ze Stalagu Luft III, obozu utworzonego w 1942 r. W pojedynczych sześciu mogiłach pochowano czterech lotników amerykańskich i dwóch Brytyjczyków.

W nocy z 24 na 25 1944 r. z obozu jenieckiego dla zestrzelonych lotników RAF i USA - Stalagu Luft III - wykopanym przez siebie tunelem uciekło 80 jeńców. W przygotowaniach brało udział 650. Niestety, tylko trzem ucieczka w pełni się powiodła. Zbiegli do Wielkiej Brytanii. Pozostałych złapano. Czterech jeńców ujętych zostało tuż przy wyjściu z tunelu, zaraz po tym, jak Niemcy zorientowali się, co się stało. Z pozostałych zbiegów - 50 zostało zastrzelonych na rozkaz Hitlera (Sagan-Befehl) przez funkcjonariuszy Gestapo. Ciała ich poddano kremacji w różnych miejscowościach na terenie całych Niemiec (tam, gdzie ich złapano). Pierwszej egzekucji dokonano już 29 marca na trasie Jelenia Góra-Żagań. Wśród pięćdziesiątki znalazło się sześciu Polaków. Zginął również weteran ucieczek, Wielki X - major Roger Bushell.

Latem 1944 r. nieopodal obozu wybudowany został specjalny grobowiec w formie ofiarnego ołtarza przeznaczony dla 50 urn, które przywieziono do obozu. Spoczęli w nim zamordowani oficerowie, uczestnicy Wielkiej Ucieczki. Na trzech płytach grobowca widnieją nazwiska i lotnicze stopnie wojskowe 50 zamordowanych. Po wojnie groby poddano ekshumacji i wydobyto urny, które przewieziono na wojenny cmentarz Cytadela w Poznaniu.

Zobacz też:
To tu miała miejsce Wielka Ucieczka

Przed nami 12 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki.
World Aviation and Cosmonautics Day, April 12.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!