ME siatkarek: Serbia za mocna. Polki bez medalu!

Siatkarki reprezentacji Polski pożegnały się z mistrzostwami Europy po ćwierćfinałowej porażce 0:3 (14:25, 20:25, 24:26) z drużyną Serbii. Podopieczne Alojzego Świderka nie miały zbyt wiele do powiedzenia w meczu z faworytkami turnieju.

Po udanej fazie grupowej, polskie siatkarki z wielkimi nadziejami przystępowały do spotkania ćwierćfinałowego mistrzostw Europy. Na drodze Polek do fazy pucharowej stanęły gospodynie imprezy Serbki.

Pierwsze dwa sety meczu to zdecydowana przewaga gospodyń. Już pierwsze akcje pokazały, że podopieczne Zorana Terzicia są drużyną zdecydowanie lepszą. W polskim zespole nic nie funkcjonowało jak we wcześniejszych trzech meczach grupowych. Problemy rozpoczynały się od złego przyjęcia. Z rozegraniem nie radziła sobie kapitan Milena Radecka. W ataku istniała jedynie Skowrońska-Dolata, ale i ona nie radziła sobie z blokiem rywalek. Żadnych problemów z wykorzystywaniem tych mankamentów nie miały Serbki i wygrały pierwsza odsłonę wysoko - 25:14.

Druga partia nie przyniosła poprawy w grze Polek. Na parkiecie królowała
rozgrywająca Serbek, Maja Ogjenović, która znakomicie współpracowała ze swoimi środkowymi. A genialne wystawy jedną ręką do Nataszy Krsmanović, dodatkowo podłamały biało-czerwone. Co prawda Serbki zaczęły popełniać błędy, jednak naszym kadrowiczkom nie udało się ich wykorzystać.To spowodowało, że kilku punktowa przewaga wypracowana na początku seta,
pozwoliła na pewną wygraną 25:20.

Ostatnia odsłona ćwierćfinałowego meczu to znacznie lepsza gra Polek. Od początku wyszły one na parkiet skoncentrowane i gotowe do walki. I wreszcie
biało-czerwone pokazały swoje umiejętności. Po pojedynczym bloku Karoliny Kosek, to nasze zawodniczki schodziły na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:4. Dobra passa Polek skończyła się wraz z pojawianiem się w polu zagrywki Jeleny Nikolić. Dwa bloki, na Skowrońskiej i Kosek i prowadzenie Polek zmalało do jednego punktu. Dalsza faza to walka punkt za punkt. I kiedy nasze wyszły na prowadzanie 24:22, wydawało się, że czeka nas kolejny set. Niestety obie piłki meczowe zostały wybronione przez gospodynie i to Serbki w kolejnej akcji blokiem zdobyły piłkę meczową (25:24). Ostatnia akcja meczu, to atak Katarzyny Skowrońskiej, która nadziała się na blok i Polki przegrały "wygranego" seta 24:26. Biało-czerwone znalazły się tym samym za "burtą" mistrzostw Europy.

Serbki w meczu półfinałowym turnieju zmierzą się w sobotę z reprezentacją Turcji. Polki udział w mistrzostwach Europy zakończą najprawdopodobniej na piątej pozycji.

Polska - Serbia 0:3 (14:25, 20:25, 24:26)

Polska: Milena Radecka, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Karolina Kosek, Klaudia Kaczorowska, Agnieszka Bednarek-Kasza, Berenika Okuniewska, Paulina Maj (libero), oraz Anita Kwiatkowska, Joanna Wołosz, Katarzyna Jaszewska, Anna Podolec

Serbia: Maja Ognjenović, Jovana Brakocević, Natasza Krsmanović, Milena Rasić, Briżitka Molnar, Jelena Nikolić, Suzana Cebić (libero), oraz Jovana Vesović