Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571 – zm. 18 lipca 1610), włoski malarz działający w latach 1593-1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii.

Zachęcona wskazówkami mojej podopiecznej, skierowałam pewnej niedzieli kroki do kościoła San Agostino, gdzie, jak mi powiedziano, powinnam obejrzeć na własne oczy jedno z dzieł Caravaggia*.

Obraz według mojej „padrony” nosił nazwę „Madonna con pellegrini” ale, według znalezionych teraz źródeł jest to ‘”Matka Boska Loretańska”. Namalowany został w latach 1604-1605. Jak podaje cytowane tu źródło „Obraz wywołał poruszenie, ze względu na umieszczenie na nim ludzi prostych i biednych. Wychwalanie pobożności ludzi ubogich i przeciwstawienie ich dworowi i elicie. To ostatni taki obraz w duchu odrodzenia katolickiego i ostatni tak optymistyczny obraz Caravaggia".** Szczególne oburzenie wywołało ponoć wyeksponowanie na pierwszym planie (prawy dolny róg obrazu), namalowanych niezwykle precyzyjnie brudnych stóp pastucha klęczącego przed Madonną.

Obejrzałam obraz z zainteresowaniem usiłując dojrzeć szczegóły, niestety pancerna szyba chroniąca obraz i odblaski światła uniemożliwiały zrobienie zdjęcia. Kilka tygodni później wstąpiłam do San Agostino raz jeszcze i… to się nazywa mieć fart! Gablota była otwarta, pod gablotą rusztowania, a na rusztowaniach krzątali się przy obrazie ludzie w białych kitlach. Obraz poddawany był właśnie okresowej konserwacji.

Grupa niemieckich turystów z udzielającą objaśnień przewodniczką uniemożliwiała dostęp do obrazu. Nie sposób było podejść bliżej. Wobec tego podniosłam aparat ponad głowami ludzi tłoczących się przy samych rusztowaniach i wykonałam kilka zdjęć „w ciemno”. Co wyszło? Prezentuję tutaj zarówno dzieło Caravaggia jak też historyczny moment konserwacji słynnego obrazu.

*Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571 – zm. 18 lipca 1610), włoski malarz działający w latach 1593-1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Powszechnie uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego. Caravaggio

**Matka Boska Loretańska (1604-5)

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!