15 czerwca na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się podsumowanie projektu „Zdolni z Pomorza” oraz finał Konkursu Projektów. W niektórych powiatach podsumowano już lokalne przedsięwzięcia młodych naukowców.

„Zdolni z Pomorza” to inicjatywa Sejmiku Województwa Pomorskiego skierowana do uzdolnionych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego - Kapitał Ludzki. Celem realizacji projektu jest m.in. wzmocnienie zainteresowania uczniów przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi. Jest to jeden z pierwszych tego typu programów regionalnych realizowanych w Polsce.

Program wystartował jesienią 2012 roku i obejmuje cykliczne zajęcia w grupach liczących po 6-8 uczniów w Lokalnych Centrach Nauczania Kreatywnego, spotkania akademickie na pomorskich uczelniach wyższych, Konkurs Projektów oraz Ligę zadaniową. Latem chętni wyjadą na obozy naukowe. Dla wspierających projekt nauczycieli przeprowadzono warsztaty, a najbardziej potrzebujący młodzi zdolni otrzymali stypendia.

Efektem realizacji projektu ma być stworzenie regionalnego systemu wspierania uczniów uzdolnionych oraz stworzenie warunków równych szans edukacyjnych wszystkim uczniom posiadającym szczególne predyspozycje w zakresie matematyki, fizyki i informatyki. System ten ma stanowić spójne rozwiązanie pod względem merytorycznym, metodycznym i organizacyjnym. Dzięki niemu każde uzdolnione dziecko w województwie otrzyma odpowiednie wsparcie. Elementem modelu systemowego wspierania uczniów uzdolnionych ma być również identyfikacja i wsparcie tych nauczycieli, którzy potrafią podejmować działania na rzecz uczniów wybitnie zdolnych.

15 czerwca na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się finał tegorocznego Konkursu Projektów. Uczestnicy zaprezentują swoje osiągnięcia, a komisja wybierze i nagrodzi najlepsze projekty. Sopoccy uczniowie, którzy w miniony piątek podsumowali miejską edycję przedsięwzięcia, zgłosili na konkurs dwa projekty: „Zegar binarny” oraz „Zjawiska optyczne i dźwiękowe”.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!