https://flic https://flic

https://flic.kr/p/8i78pN

Inżynierowie z Harvardu stworzyli pierwsze tkanki hybrydowe. Neurony, tkanki serca, mięśni i naczyń krwionośnych przeplatają się z nanodrutami i tranzystorami.

Stworzone przez naukowców z Harvardu "tkanki cyborga" to hybryda żywych komórek i elektroniki. Te pierwsze nie różnią się niczym od tkanek występujących w przyrodzie, ale wzbogacono je system czujników, które podłączone są do komputerów - podaje serwis ExtremeTech.com.

Tkanki wyhodowano na specjalnym rusztowaniu. Ich zręby składają się z kolagenu, czyli białka tkanki łącznej występującego u zwierząt i ludzi. Przeplatają je komponenty elektroniczne.

Badacze hodowali przede wszystkim tkanki szczurów, ale udało im się również odtworzyć 1,5-centymetrową tkankę ludzkiego naczynia krwionośnego. Dzięki elektronicznemu rusztowaniu można było odczytać dane z komórek. Kolejnym krokiem będzie poszukiwanie sposobu "komunikowania się" z poszczególnymi komórkami.

Czytaj także: Sonda Dawn rozpoczyna misję na Ceres. Kiedy pojawią się pierwsze zdjęcia planety karłowatej?


Konsekwencje badań trudno przewidzieć. W praktyce chodzi o sprzęgnięcie żywych tkanek z komputerem, możliwość odczytu danych, a w przyszłości leczenia uszkodzonych komórek np. z pomocą nanobotów.Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!