Paczków to piękna, malownicza miejscowość, położona w województwie opolskim. Ciekawe zabytki kultury, jak i walory turystyczne zachęcają do jej odwiedzenia.

Paczków leży 90 km od Wrocławia. Otaczają go 3 jeziora ( Jezioro Otmuchowskie, Jezioro Nyskie i Zalew Paczkowski). Miasteczko, w 1254 roku, założył biskup wrocławski, Tomasz I. Miasto zachowało swój historyczny charakter.

Co zwiedzić?


Mury obronne z XIV wieku, mają miejscami 7 metrów wysokości i otaczają miasto owalem
o długości 1200m. Dzięki murom obronnym Paczków znany jest jako „Polskie Carcassonne“.
W 1429 roku mury musiano wyburzyć ze względu na zły stan techniczny. Naprawy, miejskie mury doczekały się dopiero w roku 1846. Dla poprawy komunikacji w drugiej połowie XIX wieku przebito cztery nowe przejścia w murze: w 1870 r. u wylotu ulic Słowackiego, Piastowskiej i E. Plater, a w 1873 roku także ulicy Kołłątaja.

Ratusz


Paczkowski ratusz powstał w połowie XVI w. Z renesansu pozostała jedynie wieża. Stanowi ona bardzo atrakcyjną więżę widokową. We wnętrzu wieży znajduje się zabytkowy mechanizm zegarowy, wyprodukowany w 1858 roku przez Carla Weissa, uznanego zegarmistrza z Głogowa.


Cztery bramy i trzy wieże


Bramy: Wrocławska, Nyska, Kłodzka i Ząbkowicka wpisały się w klimat miasta. Wieża Wrocławska udostępniona jest turystom. Na jej szczycie zorganizowany jest punkt widokowy, z którego roztacza się znakomita panorama miasta.

Wieża bramy kłodzkiej pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Strzegła miasto przed wrogiem od strony Czech.

Wieża Ząbkowicka, bardzo podobna do wieży kłodzkiej, powstała również na przełomie XIV i XV w. i osiąga wysokość 18 metrów. Wieża Nyska, prowadzi z miasta w kierunku Nysy. Powstała w 1573 roku, a strzeże jej potężna Baszta Łupinowa.

Dom Kata


Powstał w XVIII wieku i według legend mieszkał w nim miejscowy kat wraz z rodziną. Ponoć w samym Paczkowie oprawca nie stosował wyroków, gdyż zostałby zlinczowany przez mieszkańców. Dom Kata znajduje się nieopodal cmentarza i pierwszej szubienicy.

Muzeum gazownictwa


Mieści się w budynkach byłej gazowni, która od 1902 roku dostarczała gaz mieszkańcom Paczkowa. W muzeum prezentowana jest pełna gama różnorodnych urządzeń gazowych stosowanych w gospodarstwach domowych. Szczególną atrakcję stanowi unikalna kolekcja gazomierzy - najstarsze pochodzą z ubiegłego wieku.

Na koniec


Zwiedzanie samego Paczkowa zajęło mi przeszło 2 godziny. Warto jeszcze udać się na jeziora w okolicy Paczkowa.Znajdują się tam dwa sztuczne zbiorniki - Jezioro Otmuchowskie i oraz Zalew Paczkowski. Nad jeziorami można również aktywnie wypocząć, gdyż znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych. Zadowoleni będą fani amatorskich sportów wodnych oraz fani wędkarstwa.


Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!