(© Kadr z filmu/YouTube)

Amerykańskie siły powietrzne odtajniły film nakręcony w kokpicie samolotu F-16, pokazujący chwilę, gdy automatyczny system unikania kolizji uratował życie pilota, który stracił przytomność.

Sytuacja miała miejsce nad Arizoną. Pilot-stażysta lecący samolotem F-16 stracił przytomność w wyniku tzw. efektu G-LOC. Dochodzi do niego w wyniku przeciążeń sięgających 9g.

Pilot leciał na zachód Stanów Zjednoczonych w ramach lotu treningowego. Po utracie przytomności przez pilota samolot zaczął szybko tracić wysokość. Uratował go system Auto-GCA, który zapobiegł zderzeniu.

Pilot zapamiętał, że po odzyskaniu przytomności usłyszał komunikat "recover" ("odzyskać"). Jak donosi serwis Science Alert dramatyczna sytuacja nastąpiła w czasie mniej niż 20 sekund.

A-GCA to efekt trzydziestu lat wspólnej pracy NASA, amerykańskich sił powietrznych i firmy Lockheed Martin. System w czasie rzeczywistym porównuje trajektorię lotu z profilem terenu. Gdy z wyliczeń komputera wynika, że samolotowi grozi kolizja jest on automatycznie podrywany do góry. Technologia miała uratować do tej pory czterech pilotów.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!