Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Podpalaczka" - Stephana Kinga (recenzja)

Małgorzata Michaluk
Małgorzata Michaluk
Mikhail/Shutterstock
„Podpalaczka” Stephena Kinga to horror napisany w bardzo ciekawy sposób, z dynamiczną akcją trzymającą w napięciu. Jego słabym punktem jest jednak przewidywalne zakończenie…

Kwestie natury etycznej

Główny bohater książki Andy McGee poznaje swoją żonę Vicky podczas eksperymentu przeprowadzonego na uczelni. Chodziło o wstrzykniecie ochotnikom halucynogennej substancji o nazwie „ Próba sześć”. Organizatorzy zapewniali osoby biorące udział w doświadczeniu, że wszystko jest pod kontrolą i że próba nie przyniesie żadnych trwałych zmian w ich psychice. Naukowcy świadomie wprowadzili ochotników w błąd. Eksperyment został przeprowadzony przez pracowników zatrudnionych w odłamie CIA, a konkretnie przez tajną organizację rządową o nazwie: „Sklepik”. Wstrzyknięta substancja okazała się niebezpiecznym środkiem chemicznym, powodującym zmiany w przysadce mózgowej. W wyniku jej działania Andy i Vicky obdarzeni zostali „darem” telepatii i telekinezy a ich córeczka o imieniu - Charlie zdolnościami pirokinezy, czyli umiejętnością wzniecania ognia za pomocą myśli.

Zdolności uniemożliwiające normalne funkcjonowanie

Zdolności, które odkryli bohaterowie uniemożliwiły im normalne funkcjonowanie, życie zamieniając w piekło. Zostali oni objęci totalną inwigilacją przez funkcjonariuszy ze „Sklepiku”, którzy pragnęli prowadzić nadal skomplikowane badania z ich udziałem. Po śmierci Vicky ojciec z córką są w nieustannej drodze. Co i rusz umykają pościgowi organizowanemu przez rządowych agentów. Aż do momentu, kiedy dalsza ucieczka stała się niemożliwa…

Plusy książki

Na pewno do plusów powieści należy zaliczyć przedstawianie faktów widzianych oczami kilku postaci. To nadaje im głębszy wymiar. Mamy w niej bohaterów, których czasami trudno zaliczyć do jakiejś konkretnej grupy. Nie ma postaci jednoznacznie pozytywnych i negatywnych. Poza nieco przerysowanym funkcjonariuszem „Sklepiku” - Rainbirdem, który jest typowym czarnym charakterem.

Świetnie zostały przedstawione dylematy moralne, które muszą rozstrzygać Andy i Charlie. Sytuacja dziewczynki wzbudza współczucie. Staje ona przed trudnymi dla ośmiolatki decyzjami.

W książce w ciekawy sposób została przedstawiona próba nierównanej walki jednostki z siłami rządowymi. Wydawałoby się z góry skazana na niepowodzenie a jednak…

Horror został napisany sprawnym językiem, dobrze się go czyta.

Minusy książki

W mojej ocenie, jest tylko jeden minus, to zakończenie napisane w bardzo przewidywalny sposób, który daje też autorowi szansę na kontynuowanie powieści. Czy z niej kiedyś skorzysta? Powieść pt.: „Lśnienie” jest dowodem na to, że King lubi wracać do swoich bohaterów nawet po kilkudziesięciu latach.

Ostrzeżenie!

Od powieści nie można się oderwać. W niektórych sytuacjach bywa to wadą.
O jej spektakularnym sukcesie na pewno świadczy fakt, iż w 2015 roku ukazało się jej czwarte wydanie.

Polecam.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto