Naukowcy z Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa skonstruowali rakietę własną rakietę o nazwie "Bursztyn".

Polscy specjaliści z Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa skonstruowali nowatorską rakietę ILR-33 "Bursztyn". - Jest to pierwszy krok do zaprojektowania w Polsce pierwszego launchera dla satelitów - mówi Błażej Marciniak, konstruktor "Bursztyna".

Rakieta ma wysokość 4 metrów, średnicę ok. 230 mm i masę początkową ok. 200 kg. Jak zapowiada prof. Piotr Wolański z Instytutu Lotnictwa, wkrótce odbędzie się test wszystkich systemów rakiety podczas lotu na wysokości do 10 km. - Przed wysłaniem jej do 100 km chcemy przetestować ją w takich okolicznościach, gdzie jeszcze można wszystko dobrze poobserwować - wyjaśnia prof. Wolański.

"Bursztyn" jest wyposażony we własny komputer pokładowy rejestrujący parametry lotu oraz nadzorujący realizację założeń operacji. Misja jest kontynuacją przedsięwzięcia zapoczątkowanego przez Instytut Lotnictwa jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku.

Czytaj także: Zaledwie 20 lat temu odkryto pierwszą planetę pozasłoneczną, krążącą wokół gwiazdy podobnej do naszej
Agencja TVN/x-news

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!