Logo "Świątecznej Zbiórki Żywności" Logo "Świątecznej Zbiórki Żywności"

Logo "Świątecznej Zbiórki Żywności" (© screen/http://www.bankizywnosci.pl)

Tegoroczna już 11. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności zostanie zorganizowana w dniach 30 listopada - 2 grudnia w 2200 sklepach w całej Polsce. Kupujący będą mieli szansę podzielić się żywnością z potrzebującymi.

Świąteczna Zbiórka Żywności to inicjatywa realizowana od 1997 roku. Organizatorami akcji są Banki Żywności współpracujące z Federacją Polskich Banków Żywności. Świątecznej Zbiórce Żywności towarzyszyć będzie kampania społeczna „Pomyśl: Święta… Możesz pomóc”, której celem jest pokazanie problemu ubóstwa i niedożywienia w naszym kraju oraz zachęcenie Polaków do wzięcia udziału w akcji.

Każdego roku podczas weekendu na przełomie listopada i grudnia w sklepach na terenie całego kraju pojawiają się specjalne kosze. Wolontariusze, biorący czynny udział w akcji, informują o zbiórce i zachęcają kupujących, aby podzielili się żywnością z potrzebującymi. Najbardziej pożądane produkty to: olej, cukier, konserwy, ryż, makaron i słodycze. W zeszłym roku zebrano w ten sposób prawie 500 ton żywności.

Specjalną atrakcję stanowi udział artystów w Świątecznej Zbiórce Żywności. Pojawiają się oni w sklepach pierwszego dnia akcji i zachęcają klientów do udzielania wsparcia potrzebującym. Uroczyste otwarcie zbiórki odbędzie się 30 listopada o godz. 13 w sklepie Piotr i Paweł w warszawskim Centrum Handlowym Blue City. Gospodarzami otwarcia będą: Marta Kielczyk i Roman Czejarek. Akcję wspomagać będą Liroy, Michał Milowicz, Mariusz Pudzianowski, Grażyna Wolszczak i Katarzyna Żak.

Zebrana żywność trafia następnie do magazynów Banków Żywności, skąd jest odbierana przez organizacje działające na rzecz ubogich. To one decydują o miejscach, do których trafiają produkty. Mają do wyboru: organizacje pozarządowe (domy samotnej matki, schroniska dla ofiar przemocy, noclegownie dla bezdomnych), dziecięce placówki budżetowe (domy dziecka, świetlice środowiskowe) oraz ośrodki pomocy społecznej.

Równolegle z organizowaną w sklepach jest prowadzona trwająca aż do końca roku kalendarzowego internetowa zbiórka żywności. To oferta dla osób, które nie mają możliwości wybrać się w tym czasie na zakupy, a chciałyby także wspomóc akcję.


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!