Zmontowana w nowoczesnej narracji i zrekonstruowana cyfrowo adaptacja filmowa "Potopu" Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana po czterdziestu latach od 3 października 2014 r. wraca na ekrany kin.

Po uroczystej premierze na tegorocznym 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni na ekrany kin od 3 października 2014 r. wchodzi "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana. Nowa odsłona adaptacji filmowej drugiej części Trylogii Henryka Sienkiewicza z 1974 r. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego widza.

"Potop Redivivus" to tytuł przemontowanego, zrekonstruowanego cyfrowo i skróconego o ponad dwie godziny filmu Jerzego Hoffmana. Obraz jest projektem Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zapoznania młodego pokolenia z wybitnym i atrakcyjnym dziełem polskiej kinematografii.

Odrestaurowany i zdynamizowany obraz trwający 185 minut powstał pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Marcin Kot Bastkowski - współpracownik reżysera przy produkcji "Ogniem i mieczem" i „Bitwy warszawskiej” jest autorem nowoczesnej formuły montażu dostosowanego do odbioru młodych pokoleń.

Kierownik Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej Elżbieta Wysocka zapewniła PAP, że rekonstrukcja obrazu filmowego dała niezwykły efekt: "Uszkodzenia wynikające z upływu czasu zostały usunięte. Zachowaliśmy wszystko to, co dobre ze starej produkcji, np. efekty wywołane użyciem specjalnej soczewki, dodając do tego nowoczesny, szybki montaż. Młodzi widzowie z pewnością nie odniosą wrażenia, że w filmie czegoś brakuje. Będą raczej mieli poczucie, iż oglądają nowoczesną produkcję".

Nową formułę filmu doceniła publiczność festiwalowa. Jak świadczą doniesienia medialne, w czasie premiery w Gdyni widzowie wielokrotnie wyrażali aplauz oklaskami i emocjonalnymi reakcjami. Jak podkreśliła Elżbieta Wysocka, „duży entuzjazm i życzliwy stosunek widzów do aktorów są najlepszym dowodem na to, że projekt powiódł się”. Potwierdzeniem tych słów jest pełny zwiastun filmu:Od jutra będą się mogli o tym przekonać widzowie wybranych kin, do których szczęśliwie zalicza się warszawskie kino Iluzjon, gdzie seanse filmu „Potop Redivivus” odbędą się 3, 4, 5, 7 i 26 października 2014 r.

Czytaj także: Jest już pierwszy zwiastun filmu "Potop Redivivus", Zrekonstruowany cyfrowo "Potop" Jerzego Hoffmana zostanie zaprezentowany na festiwalu w Gdyni

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!