W ramach ENC 2016 w Warszawie odbył się panel w sprawie perspektyw rozwoju reaktorów prędkich – innowacyjnej generacji reaktorów atomowych.

Sergei Starostin, zastępca dyrektora departamentu biznesu międzynarodowego i rozwoju SA Koncern Rosenergoatom przedstawił przełomowe doświadczenia Rosji w wykorzystaniu reaktorów prędkich.
Rosja jest jedynym krajem, który 35 lat przemysłowo produkuje energię elektryczną za pomocą reaktora na bystrych neuronach. Reaktor prędki BN – 600 został włączony na elektrowni Biełojarsk w 1980 r. Dotychczas zaopatruje w energię elektryczną i cieplną obwód swierdłowski. W grudniu 2015 r. włączyliśmy nowy, coraz mocniejszy reaktor BN – 800, który z tej pory wyprodukował więcej 2 miliardów kWh energii, - powiedział Sergei Starostin. Dzięki progresywnemu rozwojowi rosyjskich technologii atomowych, już opracujemy projekt nowego reaktora BN – 1200, znacznie mocniejszego i bezpiecznego w porównaniu do poprzednich.
Dodał też, że przemysłowa produkcja energii reaktorem BN – 800 jest jednym z etapów wdrożenia w Rosji zamkniętego cyklu paliwowego, który zezwala na wykorzystanie zużytego paliwa jądrowego dla produkcji nowego paliwa, co pozytywnie wpływa na środowisko.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!