Naukowcy stworzyli nową, przeźroczystą rasę rybek. Zamierzają poprzez ich obserwacje śledzić postępujące choroby, w tym nowotwory - podał serwis naukowy livescience.com.

Danio pręgowane – słodkowodne ryby z rodziny karpiowatych od dawna były wykorzystywane w rozmaitych badaniach genetycznych. Głównie z trzech powodów: łatwo się rozmnażają, charakteryzują się szybkim cyklem życiowym, a ich ciała w okresie embrionalnym są przeźroczyste. Naukowcy skupili się właśnie na tej ostatniej z właściwości i przedłużyli ją na cały okres życia rybek. Obecnie Danio, zwane z angielskiego zebra-fish, odsłaniają swoje organy wewnętrzne oczom badaczy Dziecięcego Szpitala w Bostonie.

Wcześniej obserwacjom poddawano rybie embriony, których ciało w wieku około czterech tygodni zaczynało matowieć. Obecnie można już śledzić rozwój guzów w czasie rzeczywistym poprzez cały cykl życiowy rybek. Danio są pod wieloma względami genetycznie podobnie do człowieka, więc wykorzystuje się je jako modele ludzkiej biologii i chorób. Do tej pory naukowcy polegali na obserwacjach zebranych po śmierci osobników, ale w przypadku chorób postępujących w czasie, jak nowotwory, proces ten nie jest efektywny. – To jak robienie zdjęć, kiedy potrzebujemy filmu video – mówi dla livescience.com Richard White, z Instytutu Rakowego w Bostonie.

Danio kolorystycznie przypominają ubarwienie zebry: na lśniącym tle znajduje się kilka czarnych pręg. Nowa rasa powstała poprzez skrzyżowanie dwóch istniejących: jednej z zanikiem odblaskowego pigmentu i drugiej nie posiadającej czarnego. Pierwszy osobnik otrzymał wdzięczne imię Casper.

Naukowcy skupiają się obecnie na śledzeniu przerzutów choroby, które są w tej chwili największym problemem onkologów. Są już pewni co do faktu, iż rozprzestrzenianie się komórek rakowych w organizmie nie następuje do przypadkowych organów. Eksperymentują wczepianiem fluorescencyjnych guzów czerniaka w ciała rybek i obserwują ich komórki pod mikroskopem. Czy dalekie kuzynki karpia pomogą w odkryciu metod powstrzymania rozwoju choroby? Czas pokaże.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!