- Rzeźbienie w drewnie to moja pasja. Zacząłem rzeźbić, gdy miałem 14 lat. Podczas pracy z dłutami i drewnem otwiera się moja wyobraźnia - mówił podczas spotkania w „Klubie Młodego Rzeźbiarza" Jakub Lipiński, artysta z Wołomina.

- Gdy pracuję, widzę to, co chcę zrobić, a moje ręce sprawnie realizują ten cel - mówił Jakub Lipiński podczas spotkania 7 kwietnia 2011 w „Klubie Młodego Rzeźbiarza” w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

Jakub Lipiński został zaproszony na zajęcia rzeźbiarskie, aby wnieść nowe elementy, wprowadzić coś własnego i zaproponować inne rozwiązania. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji dorobku artysty. Zasłuchani uczniowie podziwiali prace rzeźbiarskie, w tym figury do szachów wykonane przez artystę. Lipiński przedstawił również swoje projekty malarsko- rzeźbiarskie oraz mówił o swoich obrazach. Sztuka jest pasją pana Jakuba.

Czytaj też: Marek Krauss. Historia "warszawskiego Nikifora"

Następnie uczestnicy spotkania zostali poproszeni o naszkicowanie własnych projektów prac rzeźbiarskich. Prowadzący przedstawił zasady szkicowania. Zachęcał, aby każdy z obecnych przedstawił swoją wizję pracy, którą chciałby stworzyć. Zachęty ze strony artysty przyniosły efekty. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali własne pomysły. Następnie dowiedzieli się, jak przenieść wymyślone przez siebie formy na drewno i nadać im trójwymiarowość, głębię. Przykładem była tu żyrafa. Wiedza o proporcjach ciała czy osi symetrii na pewno przyda się każdemu.

Dwunastu młodych ludzi z wielkim skupieniem przyjmowało uwagi prowadzącego
co do sposobu trzymania młota, kąta ustawienia dłuta. Ostatnia część zajęć to ćwiczenia praktyczne - rzeźbienie. Tutaj każda uwaga była bardzo cenna. Uczestnicy pod okiem artysty nanosili poprawki na wcześniej już rozpoczęte projekty rzeźbiarskie.

Czytaj też: Ostatnia odsłona wystawy „

„Klub Młodego Rzeźbiarza” to wspaniała inicjatywa. To przykład zajęć pozalekcyjnych, które przynoszą naszym uczniom wiele dobrego: rozwijają wyobraźnię, uczą kreatywności i są dla uczniów swoistym rodzajem terapii na wielu poziomach. Efektem tych zajęć są rzeźby chętnie oglądane i nabywane przez ludzi. Prace uczniów eksponowane na wielu wystawach podnoszą ich samoocenę, podnoszą wartość ucznia w oczach rodziny, znajomych. Stąd też jest tylu chętnych do uczestnictwa w tych zajęciach.

„Klub Młodego Rzeźbiarza” prowadzony przez Jerzego Jastrzębskiego w naszej placówce jest dla młodych ludzi ciekawą, formą zajęć pozalekcyjnych, a atrakcyjne formy prowadzenia zajęć dodatkową zachętą do udziału w nich. Na zajęciach często goszczą znani artyści, którzy z pasją wspierają nauczyciela. Od początku roku szkolnego w zajęciach uczestniczy systematycznie malarz pan Marek Krauss, który wykonuje swoje dwa projekty. Dzisiaj zawitał do nas Jakub Lipiński wraz z żoną Wandą. Myślę, że ta wspaniała współpraca rozwinie się i przyniesie wiele dobra teraz i w następnych latach. - mówi Ewa Lewicka wicedyrektor szkoły.

Państwo Lipińscy opuszczali Legionowo zadowoleni, że wykonali pożyteczną pracę. Uczniowie zmęczeni ale usatysfakcjonowani uzyskanymi pochwałami czekają już na następne spotkanie z artystą.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!