Zdaniem gorzowskiej prokuratury kredyty SKOK Wołomin wypłacał na podstawie sfałszowanej dokumentacji, przez co osoby zarządzające firmą działały na jej szkodę. Zatrzymana została Joanna P., a po niej kolejny wiceprezes oraz prezes kasy.

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeni z dniem 11 grudnia 2014 r. działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie. Odziały już nie pracują, wstrzymano wypłaty pieniędzy.

To druga Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, która w tym roku ma problemy. Wcześniej zbankrutowała Kasa Wspólnota.

Na 53 działające kasy, 43 są objęte programem postępowania naprawczego, natomiast w przypadku 24 kas KNF prowadzi postępowania o ustanowieniu zarządcy komisarycznego.

- Na co dzień kierujemy się wartościami obowiązującymi w całym systemie SKOK, są to: uczciwość, troska o każdego członka kasy, budowanie wzajemnego zaufania, odpowiedzialność za sprawy wspólne, kierowanie się roztropnością i gospodarnością"- deklarował profesor Wojciech Ciechomski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przewodniczący Rady Nadzorczej.

Prezes Mariusz G. uznany Gepardem Biznesu, Osobowością Roku 2014, Finansistą Roku 2013 itp. przed rokiem w swojej gazecie „Dobry Znak” o „ Życiu bez wyobraźni” napisał: „ Brak wyobraźni pozwala tylko pełzać w najbliższej okolicy.
Wyobraźnia daje postęp i rozwój. Wyobraźnia tworzy i pozwala tworzyć. Jej brak pozwala tylko kopiować lub kraść”.

Kasa udzielała kredytów m.in. bezdomnym. A ci je regularnie spłacali. Jak się okazuje „kredytobiorcy” jeszcze na tym zarabiali. Tolerowano w SKOK pranie brudnych pieniędzy?

10 grudnia 2014 r. kasa wołomińska w ocenie KNF utraciła płynność finansową, dwa dni później zdecydowano o wystąpieniu do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej w Wołominie.

„ Ludziom bez wyobraźni wystarcza tylko to, co widzą, choć, gdy powstaje coś nowego, potrafią zazdrościć i pożądać. Potrafią zawłaszczać to, co widzą. Potrafią posiadać, nie potrafiąc tworzyć”- to kolejny fragment felietonu prezesa.

Wystąpienie przez KNF z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy będzie stanowić formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Depozyty w SKOK-ach są gwarantowane przez BGF do kwoty 100 tys. euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej kasie. W terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Rozpatrywany jest też wątek kryminalny. Były członek zarządu SKOK Wołomin, usłyszał zarzuty związane ze zleceniem pobicia zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej zarzuty postawiono trzem mężczyznom, którzy w kwietniu napadli i pobili wskazanego mężczyznę.

„ Ludzka wyobraźnia pozwala często tylko przeżyć do jutra. A przecież można inaczej. Można wyobrazić sobie więcej dobra. Można wyobrazić sobie mniej zła. Wyobrazić sobie uśmiech, uczciwość i szczęście. Wyobrazić sobie lepszy świat”- napisał Mariusz G. w końcowym akapicie felietonu.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!