Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycja Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Świętowanie narodzin Jezusa ma bardzo podobny charakter w wielu różnych krajach świata. Kiedy i gdzie pierwszy raz obchodzono Boże Narodzenie?

Nie wszyscy zapewne wiemy, że tradycyjne, jedyne w swoim charakterze w okresie roku u nas święta Bożego Narodzenia, będące czasem zadumy i refleksji w gronie rodzinnym i osób najbliższych, nie wszędzie i nie we wszystkich krajach świata są podobnie obchodzone. Jak obchodzą je różne narody w różnych krajach i zakątkach szerokiego świata?

Przypomnijmy, że pierwsza informacja historyczna o świętach bożonarodzeniowych pochodzi z 356 roku, z Europy. Wtedy właśnie przeniesiono datę narodzin Chrystusa z 6 stycznia na 25 grudnia jako przeciwwagę dla równocześnie obchodzonego święta narodzin pogańskiego boga Słońca.

Tradycja świąt Bożego Narodzenia

Potem już, w okresie średniowiecza, o czym donoszą zapiski historyczne, święto Bożego Narodzenia obchodzono wesoło i bardzo hucznie; dominował wtenczas radosny i beztroski nastrój. Od XVII wieku zaczęła się krystalizowaćwizja świąt. Boże Narodzenie pozostało radosne, ale doszła zaduma i refleksja nad własnym życiem oraz przyszłym zbawieniem – podaje serwis se.pl.

Tradycja świątecznej wigilii wywodzi się z wczesnochrześcijańskiego zwyczaju. To czas wielkiego przygotowania do wielkich świąt oraz post i wstrzemięźliwość od używek. Kulminacją przygotowań jest wieczerza, czyli wigilia. Na stołach staje zazwyczaj 12 potraw, co ma zaowocować obfitością w następnym roku, a obok 12 talerzy pojawia się 13. dla przypadkowego przybysza. Piękną wigilijną tradycją jest dzielenie się opłatkiem, co jest znakiem gotowości do dzielenia się chlebem z innymi i do wybaczenia wszelkich animozji, urazów, gniewów i do pojednania.

No i charakterystyczny element wigilii – kolorowa, świecąca choinka. Zwyczaj przystrajania choinki przybył do Polski z Niemiec. Po opłatku, składaniu życzeń, uroczystej wigilijnej kolacji, większość wiernych wychodzi do kościoła na pasterkę.
Idą na mszę świętą, odprawianą o północy, uznawaną za jedną z ważniejszych tradycji Bożego Narodzenia. Pasterkę tradycyjnie rozpoczyna kolęda "Wśród nocnej ciszy".

I jeszcze jeden nieodłączny element naszych polskich świąt – kolędy. To zwyczaj z czasów rzymskich, który początkowo miał wymiar jedynie towarzyski. Z biegiem lat i wieków przybrał charakter religijny i pozostał do dziś. Do najbardziej popularnych kolęd w polskich domach m.in. należą: "Wśród Nocnej Ciszy"; "Cicha Noc"; "Dzisiaj w Betlejem"; "Jezus Malusieńki"; "Lulajże Jezuniu"; "Pójdźmy wszyscy do stajenki".

Święta za granicą

Na dalekiej Kubie o Bogu i świętach Bożego Narodzenia mówi się niewiele. Tradycja zanikła w tym kraju. Święta religijne zniknęły z kubańskiego kalendarza w latach 70. XX wieku. Ludzie mają wolny 25 grudnia, nie idą do pracy, ale nie wiedzą, kim był Jezus Chrystus. Na europejskiej wyspie - Islandii – świętują, prezenty wręczają wzajemnie sobie 2 tygodnie przed świętami. Prezenty to najczęściej książki.

"U nas najważniejsze jest danie jarskie, przyrządza się też zupę fasolową, jedno danie musi być gorące, drugie zimne. Niestety, Gruzini przesadzają i hołdują zasadzie: "im więcej, tym lepiej" - mówi właściciel gruzińskiej restauracji David Gamtsemlidze – czytamy w portalu polskieradio.pl. No i wino do każdej okazji musi być! Restaurator David złożył Polakom tradycyjne świąteczne życzenia, trochę to trwało... Bo u nich życzenia są długie, ciekawe, przeradzające się w barwną w treści opowieść bez końca.

A "najwyższe" i zarazem "najmłodsze" święta bożonarodzeniowe na świecie obchodzone są w wysoko górzystym i odległym Nepalu. Oficjalnie Boże Narodzenie wprowadzono tam dopiero w 2008 roku. A jakie są święta w największym katolickim kraju świata, w Brazylii? Podobno nie ma tam kolęd, ale za to ludzie bawią się w Brazylii najlepiej i najweselej na świecie!

Świętowanie narodzin Jezusa w Hiszpanii

Świętowanie narodzin Chrystusa rozpoczyna się w Hiszpanii 22 grudnia losowaniem wielkiej loterii świątecznej. Wigilię świętuje się podobnie rodzinnie jak u nas. Około godz. 22.00 wszyscy zasiadają do uroczystej kolacji. Dania są w zależności od regionu, w środkowej Hiszpanii, pieczone prosię lub jagnięcina, na południu kraju, w Andaluzji zwykle indyk, a na wybrzeżu owoce morza i ryby.

Po kolacji ludzie idą do kościoła na mszę o północy, nazywaną w Hiszpanii mszą kogucią. Nazwa pochodzi od legendy, że kogut zaanonsował ongiś światu swoim radosnym pianiem, narodziny malutkiego Jezusa – czytamy w ksiazki.wp.pl.

Hiszpanie nie mają tradycji choinki ani świętego Mikołaja, ale mają bardzo popularną szopkę. Tradycyjne szopki wykonane mistrzowsko ustawia się niemal wszędzie - w domach, sklepach, w kościołach i na ulicach. Często także odgrywane są sceny biblijne w szopkach na żywo, z udziałem aktorów i zwierząt. Hucznie, wesoło i radośnie obchodzone jest w Hiszpanii święto Trzech Króli, 6 stycznia.

Święta w Grecji

Również Grecy, którzy w 95 proc. rodowitej ludności greckiej należą do Kościoła Greckiego, Wschodniego Kościoła Ortodoksyjnego, obchodzą Boże Narodzenie. Ale u nich jest to dopiero drugie pod względem ważności święto. Na pierwszy planie stoi święto Wielkanoc. Grecy, podobnie jak wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego, obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia.

Data 25 grudnia została wybrana z tego powodu, że w tym dniu na Morzu Śródziemnym czczono perskiego boga słońca - Mitrę (Mithras). Drugim powodem są względy astronomiczne. Grecy wzięli kiedyś pod uwagę i tak to zostało, różnicę między światłem i ciemnością jako bardzo ważny aspekt grudnia. I na kontraście światła i ciemności oparli całą religijną tradycję grecką – czytamy w serwisie grecja.home.pl. Boże Narodzenie dla nich jest okresem spokojnym, uroczystym, pełnym powagi i nadziei. W części regionów poprzedzone jest postem.

Gorący okres świąteczny rozpoczyna się w Grecji 6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja. Wtedy wszyscy wszystkich obdarowują podarunkami i taki czas trwa do 6 stycznia – do święta Trzech Króli. Tradycyjnie w dzień przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem, dzieci chodzą od domu do domu i śpiewają pieśni na wzór kolęd. Te greckie kolędy mają błogosławić domostwa. Często domownicy za śpiew dzieci nagradzają je słodyczami i suszonymi owocami.

W Finlandii, Niemczech, USA i Argentynie

W luterańskiej Finlandii, opartej na głębokiej tradycji, święta Bożego Narodzenia traktowane są bardzo wyjątkowo. Kładzie się duży akcent na religijną wiarę i obrzędy z nią związane. Przygotowania świąteczne ruszają w listopadzie. 13 grudnia przypada Dzień św. Łucji, symbol dobroci. Św. Łucja ma przygotować ludzi do nadchodzących świąt. Zaczyna się ubierać choinkę, w oknach wyrastają dekoracje, w każdą niedzielę Adwentu zapalane są świeczki, a w Wigilię panuje tradycja obdarowywania się prezentami, zapraszany jest św. Mikołaj i czas spędza się w gronie rodzinnym.

Tradycyjnym fińskim napojem bożonarodzeniowym jest grog - napój z czerwonego wina z ziołami, rodzynkami i migdałami. Święta Bożego Narodzenia w Finlandii rozpoczynają się 24 grudnia. O szóstej rano rozpoczyna się msza święta ku czci narodzin Jezusa. W kościołach przy każdej ławce palą się świeczki.

W poszczególnych krajach europejskich tradycje i zwyczaje obchodów Bożego Narodzenia różnią się między sobą, choć wszędzie święta te obchodzone są uroczyście. Bardzo podobnie jak w Polsce wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach i Słowacji.

Inaczej jest w Niemczech. Najbardziej uroczystą chwilą jest tak świąteczny obiad, a głównym daniem - pieczona gęś. Po świątecznym obiedzie nasi sąsiedzi zza Odry rozpakowują prezenty. Wspaniałym tradycyjnym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach w święta Bożego Narodzenia jest ciasto stollen, które kształtem przypomina nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik – podaje serwis se.pl.

Święta Bożego Narodzenia w USA nie trwają długo, bo jedynie jeden dzień – rozpoczynają się i kończą 25 grudnia. Natomiast okres przedświąteczny zawsze rusza w dzień po największym święcie Ameryki – Święcie Dziękczynienia (czwarty piątek listopada). Dzień ten w Ameryce ma największy wymiar komercyjny, wtedy nagle wszystkich ogarnia szał zakupów. Amerykanie mają obowiązkowo choinkę, stroiki na drzwiach i domach oraz tradycyjnego pieczonego indyka.

Bardzo uroczyście obchodzone jest Boże Narodzenie w Argentynie. Tam, podobnie jak w Polsce, święta mają charakter rodzinny. Lecz inaczej niż u nas, bogatej uczcie towarzyszą tańce, żarty i zabawy, trwające od wieczora do samego rana. W tańcach rodzinnych biorą udział również dzieci. Argentyńczycy obdarowują się tradycyjnie prezentami w dniu Trzech Króli – 6 stycznia.

Stanisław Cybruch

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto