(© NASA)

6 czerwca 2012 roku będziemy mogli obserwować w Polsce przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Pobudka wcześnie, bo tuż przed wschodem Słońca... Zapraszam do obserwacji i oczywiście do uwiecznienia tego zjawiska.

Kolejne przejście Wenus, widoczne z Ziemi, nastąpi dopiero 11 grudnia 2117 roku, a jeszcze dłużej, bo aż 235 lat, do 11 czerwca 2247, roku trzeba będzie poczekać na następne przejście widoczne w Polsce... - informuje wrocławski Instytut Astronomiczny.

Zobacz: Zdjęcia Wenus na tle Słońca


Tegoroczne przejście Wenus na tle tarczy Słońca rozpocznie się już 5 czerwca o godzinie 22.28 czasu uniwersalnego. Niestety, w Polsce wtedy będzie jeszcze trwała noc z 5 na 6 czerwca, a zegary będą pokazywały godzinę 00.28 czasu letniego. Dlatego nie będziemy mogli zaobserwować obu pierwszych kontaktów, czyli zetknięcia się krawędzi tarczy Wenus i wschodniej krawędzi tarczy Słońca na zewnątrz i wewnątrz tarczy słonecznej, ani pierwszej części przejścia planety na tle tarczy słonecznej. Jednakże krótka i - miejmy nadzieję - pogodna, letnia noc zakończy się już około 04.30 czasu letniego (dokładny moment wschodu Słońca zależy od położenia geograficznego obserwatora). Od tego momentu, aż do zakończenia przejścia, który nastąpi około 06.55 czasu letniego, przez niemal 2,5 godziny będziemy mieli dość czasu, by zaobserwować majestatyczne przesuwanie się ciemnej tarczy Wenus.

W całej historii tranzyt Wenus był widoczny jedynie sześć razy! Były to lata 1639, 1761, 1769, 1874, 1882 oraz 2004. NIE PRZEGAPCIE OKAZJI!

Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!