Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustanowienie Roku Henryka Sienkiewicza 2016 przez Senat RP

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
pocztówka
Dnia 18 grudnia 2015 r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2016 roku Rokiem Henryka Sienkiewicza, by "oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości".

W czasie 5. posiedzenia Senatu RP w dniu 18 grudnia 2015 r. o godz. 10.00 rozpatrzono projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Obrady rozpoczęto od głosowania w sprawie przyjęcia uchwały. W głosowaniu wzięło udział 80 senatorów: 79 opowiedziało się za uchwałą, 1 senator wstrzymał się od glosu - był nim Marek Borowski.

Obecni na posiedzeniu byli przedstawiciele rządu, przedstawiciele władz lokalnych oraz instytucji kultury i nauki związanych z twórczością Henryka Sienkiewicza, między innymi minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Maciej Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej; Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, profesor Maria Bokszczanin z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Jerzy Siwiec, sekretarz powiatu łukowskiego; Roman Bocian, naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej, Szczepan Sobiech.

Jak głosi senacka uchwała:

15 listopada 1916 r. zmarł Henryk Sienkiewicz. Jego dzieła są istotną częścią dziedzictwa kulturalnego narodu. Pisał w czasach zniewolenia dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy. Kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów.
Wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę trudny jest do przecenienia, a jego książki od chwili pierwszej publikacji na zawsze weszły do podstawowego kanonu literatury polskiej. Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną Henryk Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. Był i jest ambasadorem polskości, m.in. poprzez niosącą uniwersalne wartości powieść „Quo vadis”, dziś, w chwili zderzenia cywilizacji zyskującą dodatkowe, współczesne znaczenie.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by oddać, w setną rocznicę śmierci, należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości oraz idei upowszechnianych przez jego książki, przede wszystkim patriotyzm i przywiązanie do tradycyjnych wartości.

Senat wzywa organy państwa i instytucje społeczeństwa obywatelskiego do tego, by w swojej działalności w roku 2016 uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Henryka Sienkiewicza.

W poniedziałek, 21 grudnia 2015 r. uchwałą ustanowienia roku 2016 wybitnych Polaków zajmie się Sejm. Komisja Kultury i Środków Przekazu zgłosiła trzy nazwiska: oprócz Henryka Sienkiewicza, także Feliksa Nowowiejskiego i Adama Chmielowskiego.

Uchwałę uznania roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza przedstawi posłanka Elżbieta Kruk. Jednocześnie zostaną rozpatrzone uchwały ustanowienia roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora, dyrygenta i pedagoga, (projekt przedstawi posłanka Urszula Pasławska) oraz Adama Chmielewskiego, znanego jako Brat Albert (projekt przedstawi posłanka Anna Sobecka).

Sejm zaznaczy także, że rok 2016 będzie uwzględniał Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, uhonoruje też pamięć Cichociemnych, Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej zrzuconych w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku nad okupowane tereny Rzeczpospolitej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto