Przy uczelniach prawniczych mają powstać kliniki prawne, które pomogą w sprawach ubezpieczeniowych, doradzą w sprawie umowy czy podpowiedzą jak inwestować na giełdzie. Pierwsza poradnia ma szansę powstać na UKSW w Warszawie.

Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podejmują cenną inicjatywę. Chcą zapewnić bezpłatną pomoc prawną osobom borykającym się z problemami kredytowymi lub ubezpieczeniowymi. Mieliby udzielać jej studenci pod okiem pracowników naukowych uczelni. Specjalistyczne poradnie mają być sposobem na wzrost świadomości obywateli w obszarze usług finansowych, ale także szansą na efektywniejszy rozwój studentów.

- Klinika prawna na UKSW jest jeszcze koncepcją, ale popyt na tego typu usługi jest duży. Takie miejsca są w Polsce bardzo potrzebne. Świadomość Polaków jest zupełnie inna niż np. w Stanach Zjednoczonych. Tam przed podpisaniem każdej umowy, obywatele korzystają z pomocy prawników. U nas wciąż przywiązuje się niewielką wagę do tego co jest zapisane w umowie, dopiero po jej podpisaniu walczymy z problemami. Dotyczy to przede wszystkim osób ubogich i starszych, dlatego to głównie do nich skierowana będzie oferta pomocy. Byłoby wspaniale, gdyby powstało jak najwięcej takich klinik prawnych - mówi dr Piotr Zapadka, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UKSW.

Wielu osób nie stać na pomoc prawną. Niektórzy nie wiedzą gdzie ją uzyskać, bądź uważają, że jej nie potrzebują. Tymczasem problemy z ubezpieczycielami są najczęstszym tematem spraw trafiających do biura RPO. Bierze się to przede wszystkim z braku ostrożności przy zawieraniu umów, bądź z nieznajomości swoich praw. Lekiem na tę niską świadomość Polaków, mają być właśnie uczelniane kliniki.

- Pomysł oparty jest przede wszystkim na aktywności studentów. Nie uda się go zrealizować bez ich wkładu. Teraz mamy jeszcze wakacje, więc wszystko ruszy od października, gdy zaangażujemy studentów. Ale muszę powiedzieć, że zainteresowanie takimi projektami jest duże, bo dzięki nim studenci mogą zdobyć cenne doświadczenie. - dodaje dr Piotr Zapadka.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!