Piątek w Sejmie przejdzie do historii, jako wielka awantura Polaka z Polakiem nad wrakiem. To nie kpina z wraku samolotu Tu-154M, choć na kpinę żałosną i wielką, zakrawała debata posłów. Przy okazji posłowie PiS zostali oskarżeni o faszyzm.

Janusz Palikot, urodzony komik polityki i ignorant zasad kultury w polityce, od dawna ma awersję do niektórych polityków. Dwa lata temu mówił, że bez pistoletu i kija, Kaczyńskich pozabija. Na happeningach zaczął realizować ten cel, ośmieszając szczególnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wyszukiwał dowody pisane m.in. o jego pracy magisterskiej, dotyczącej zagadnień marksizmu-leninizmu w ekonomii. Obrywał również Jarosław Kaczyński i PiS. Spindoktorzy PiS-u nie mieli skutecznego sposobu na powstrzymanie ataków Palikota.

Teraz Janusz Palikot upatrzył sobie prezesa Kaczyńskiego, jako łatwy cel, do którego można strzelać z politycznej procy. Oceniając przemówienia prezesa i awantury jego zwolenników przed Pałacem Prezydenckim w dniu obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej, powiedział, m.in., że Jarosław Kaczyński dla władzy jest w stanie "pożreć politycznie nawet własnego brata". Miał na uwadze publiczne wezwanie przez prezesa Ziobrystów, do powrotu do PiS, wszak tylko prezes, nie Ziobro, może być jedynym kandydatem prawicy w wyborach na prezydenta RP.

Żeby nie było, że tylko Janusz Palikot strzela w prezesa PiS, robią to również działacze Ruchu Palikota. Zauważyliśmy ten fakt naocznie i słyszeliśmy w mediach, wczoraj (13 kwietnia) w Sejmie. Podczas debaty nad projektem uchwały PiS-u na temat żądania zwrotu Polsce wraku samolotu przez rząd Rosji, zastępca szefa Ruchu Palikota, Artur Dębski powiedział, że pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego PiS idzie w kierunku narodowego socjalizmu.

Zdanie to padło, w ogniu politycznej awantury w sejmowej dyskusji, w związku z projektem uchwały PiS. Koniec końców posłowie postanowili, że Sejm nie zajmie się na obecnym posiedzeniu tym projektem. Być może w jakiejś wersji podobna uchwała Sejmu powstanie w późniejszym terminie. Tymczasem Zbigniew Ziobro i jego Solidarna Polska wyszła z pomysłem umiędzynarodowienia sprawy wraku samolotu Tu-154M. Zapowiedziano zgłoszenie do Sejmu projektu uchwały, aby zaprosić do pomocy w tej sprawie ONZ, NATO i Komisję Europejską.

Artur Dębski z Ruchu Palikota, opiniując z trybuny sejmowej projekt uchwały PiS-u, stwierdził nie tylko, że PiS pod wodzą Kaczyńskiego idzie w kierunku narodowego socjalizmu. Powiedział również, w kontekście projektu uchwały, że "ich (PiS-u) słowa były antypolskie" – cytuje http://polska.newsweek.pl/ruch-palikota--pis-stacza-sie-w-faszyzm,90666,1,1.html. Mówił: "Dziś rodzi się w Polsce narodowy socjalizm i nie boję się tych słów użyć. To jest straszne". Zdaniem Artura Dębskiego PiS "świetnie gra na ludzkich emocjach" i karmi Polaków oszustwami, mówiąc, że to Rosja zabiła polskiego prezydenta i całą polską delegację.

Kontynuując swoje wystąpienie, wiceszef partii RP przekonywał – pisze "Newsweek", że Kaczyński to człowiek chory na władzę. "Nie wiem, czy on nie marzy o tym, aby krew lała się na ulicach" - zastanawiał się na mównicy. "Na miejscu ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza wydałbym zarządzenie, aby leki psychotropowe były refundowane, by karmić nimi obowiązkowo - Macierewicza i Kaczyńskiego" - powiedział poseł Dębski.

Inny poseł z Ruchu Palikota, Roman Kotliński ocenił spokojnie, że wczorajsza (piątkowa) awantura w Sejmie była niepotrzebna. Jego zdaniem w ogóle posłowie nie powinni dyskutować nad "takimi bzdurnymi propozycjami", jak ta uchwała PiS-u. To, według niego, stawia posłów "zawsze w złym świetle" i tworzy podziały przy tego typu "sprawach i problemach". "Za dużo dzisiaj padło ciężkich słów" - mówił. Zaznaczył, że dobrze się stało, że uchwała m.in. głosami Ruchu Palikota, nie została przyjęta przez Sejm.

Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!