Moja Polityka Moja Polityka

Moja Polityka. (© MojaPolityka.pl - Dawid Biel (dawid.biel@mojapolityka.pl))

Na kilka dni przed wyborami, w sieci pojawił się nowy serwis o tematyce politycznej - Moja Polityka. Obecnie trwają ostatnie poprawki, ale większość funkcji jest już dostępna. Jedną z nich jest możliwość testowania preferencji politycznych. To kolejny taki mechanizm w polskim internecie.

Główną atrakcją serwisu jest możliwość przeprowadzenia wielkiego testu preferencji politycznych. Zupełnym novum w polskim internecie wydaje się być jego konstrukcja. Test został oparty na "trzech osiach" - osi wolności gospodarczej, tradycjonalizmu i swobód obywatelskich. Udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania (jest ich 30) pozwoli na przypisanie poglądów wykonującego test do jednej z 25 doktryn politycznych, a także wskaże, jacy politycy wyznają podobny system wartości.

Tym samym test odchodzi od standardowego w tego typu zestawieniach dwuwymiarowego podziału na prawicę i lewicę. Zdaniem twórców serwisu, test, mimo iż rozbudowany, ciągle pozostaje zabawą i zawiera pewne uproszczenia. Jest to chyba jednak jeden z najdokładniejszych testów badających preferencje polityczne w polskim internecie.

Obok dużego testu, jest także dostępny drugi - mniejszy, bardziej uproszczony i składający się z 10 pytań. Jak mówi dla Wiadomości24 jeden z twórców serwisu - Dawid Biel, student prawa: – Lada dzień, jeszcze przed 21 października, serwis zostanie wzbogacony o doraźny "kompas wyborczy", który będzie obejmował m.in. kwestie stosunku do CBA, tarczy antyrakietowej, czy przyjęcia euro.

Poza tym serwis będzie zawierał rozbudowaną platformę blogową. – Już przed startem udało się nam przyciągnąć kilku popularnych blogerów, między innymi Azraela - mówi Dawid Biel. Obecnie trwają prace nad bazą sejmowych głosowań oraz uzupełniane są informacje o kandydatach startujących do Sejmu i Senatu z poszczególnych list wyborczych we wszystkich okręgach. Serwis jest dostępny pod adresem: www.mojapolityka.pl.

Testuj preferencje polityczne w sieci


Inny warty uwagi test badający preferencje polityczne można znaleźć na stronach chrześcijańskiego portalu Opoka. Test pochodzi co prawda z 2003 roku, ale zasadnicze kwestie zawarte w pytaniach ułożonych przez profesora Michała Wojciechowskiego nie uległy zmianie. Podniesione zatem zostały tematy podatków, modelu szkolnictwa, roli związków zawodowych, czy zasadniczej służby wojskowej. Po wypełnieniu testu dostajemy informację o ilości zdobytych punktów. Maksymalna ilość 16 punktów oznacza program prawicowy, wolnorynkowy, natomiast im mniejszą liczbę punktów zdobędziemy, tym bardziej nasze preferencje lokowane są bliżej centrum, aż do programu lewicowego (0-3 punkty).

Z kolei stworzony z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej Latarnik Wyborczy, w przeciwieństwie do innych testów odwołujących się stricte do poglądów wypełniającego test, opiera się na pytaniach zadanych partiom startującym w obecnych wyborach. Nasze odpowiedzi na 25 pytań z jakich się składa, zostaną skonfrontowane z poglądami przedstawicieli największych ugrupowań i na tej podstawie otrzymamy procentowy wynik zbieżności z udzielanymi przez partie odpowiedziami. Niesie to za sobą określone konsekwencje, gdyż w teście często brakuje bardziej wyważonych odpowiedzi. Możemy opowiadać się jedynie na zasadzie "albo - albo", co prowadzi czasami do nieco śmiesznych wyników.

Podobnie skonstruowany został Kalkulator Wyborczy Wirtualnej Polski. Tutaj również podniesione zostały aktualne kwestie pozostające "na tapecie' wydarzeń politycznych. Jeżeli ktoś się waha, wszystkie testy warto wypełnić jeszcze przed wyborami. Chociaż partie nie zasypują wyborców klarownymi programami, pozwolą być może niezdecydowanym na łatwiejsze ulokowanie swoich poglądów na obecnej scenie politycznej w Polsce i tym samym oddanie głosu.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!