28 września 2012 r. podczas akcji poboru krwi w Zbąszyniu zarejestrowano 37 osób, jednak nie wszyscy zostali zakwalifikowani do bycia dawcą. Krew pobrano od 28 dawców w ilości 12100 ml. Dlaczego stale brakuje krwiodawców?

Kolejna akcja krwiodawstwa w Zbąszyniu za nami
Zaczyna się dziewiąty rok działalności na rzecz krwiodawstwa w Zbąszyniu. Na przestrzeni 8 lat w nadobrzańskim mieście odbyły się 52 akcje poboru krwi, 7 w Kotowie (pow. Grodziski), 1 w Babimoście (Lubuskie) oraz 10 w Zbąszynku (Lubuskie).

Spotykając się po raz pierwszy ekipą pobierająca krew, we wrześniu 2004 roku,
chyba nikt nie spodziewał się, że potrwa to tak długo i taki będzie odzew naszego społeczeństwa.

Dlaczego krwiodawców jest mniej?
Pracownicy spotykają się z odmową otrzymania dnia wolnego od pracodawców, chociaż gwarantuje im to ustawa. W szkołach uczy się mniej młodzieży. Może stajemy się obojętni na losy chorych, lub za mało angażują się rodziny potrzebujących krwi?

Porównując dane z ubiegłego roku, z danymi z tego, w Zbąszyniu spadła liczba pobrań krwi prawie o połowę. W pewnym stopniu wpływ na taki stan rzeczy ma również długość oczekiwania dawców w kolejce. Największy napływ ludzi jest w godzinach rannych, gdyż każdy chce zostać jak najszybciej obsłużony i zapomnieć o oddaniu krwi. Niestety... nie jest możliwe przyjęcie 10 czy 20 osób w jednym momencie. Ktoś musi być tym ostatnim.

Czytaj więcej ----->
I chociaż liczba pobrań spada, to zawsze wśród dawców znajdują się osoby oddające krew po raz pierwszy. Są to przeważnie uczniowie, którzy nie tak dawno osiągnęli pełnoletność. Jest to dla nich nowe przeżycie i poważna decyzja.

Oczekując w kolejce, młodzi mają okazję porozmawiać z krwiodawcami z dość długim stażem, i mającymi spore zasługi dla ratowanie ludzkiego życia. Zasłużonym dawcom trudno pogodzić się z coraz mniejszymi przywilejami, chociaż... nie dlatego systematycznie odwiedzają punkty poboru krwi.

28 września 2012 r. zarejestrowano 37 osób, nie wszyscy zostali zakwalifikowani do bycia dawcą. Krew pobrano od 28 dawców w
ilości 12100 ml.

Lekarka badająca dawców, duży nacisk kładła na ilość płynów wypijanych przez dawcę. Ma to wpływ na gęstość krwi i stabilizację ciśnienia.

Bardzo duże podziękowania należą się pani Małgosi Filipkiewicz - nauczycielce z Zespołu Szkół nr 2, która to od pierwszej akcji w Zbąszyniu tj. od września 2004 roku, stale mobilizuje i zachęca młodych do oddawania krwi.

Na stronieRegionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oraz RCKiK w Poznaniu, możemy się zorientować jaki jest aktualny stan zapasów krwi w tych województwach.

Znajdź nas na Google+

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!