Bartłomiej Kończak to młody fotograf interesujący się różnymi rodzajami fotografii.

Bartłomiej Kończak pochodzi z miejscowości Koło w województwie wielkopolskim. Bardzo lubi fotografować :)Zgodził się na wywiad dla naszego portalu ...


Dariusz Trybuła: Bartku, od jak dawna zajmujesz się fotografią?

Bartłomiej Kończak: Licząc od momentu kiedy kupiłem swój pierwszy aparat (Nikon D7000) to będzie już około 5 lat. Jednak fotografia interesowałem się znaczenie wcześniej zanim udało mi się w końcu uzbierać na lustrzankę.


Kto był lub co było inspiracją do zajęcia się fotografią?

Wydaje mi się ze zawsze lubiłem oglądać piękne fotografie i to gdzieś tak we mnie było. Kiedyś udzielałem się na forum astronomicznym i był tam wątek o słynnych fotografach min. Sebastião Salgado czy Ansel Adams. Czytając wątek i oglądając zdjęcia tych wspaniałych artystów coś we mnie zaskoczyło i to był początek obsesji i pasji, zacząłem zbierać na lustrzankę.


Fotografią zajmujesz się amatorsko. Nie myślałeś, aby zająć się nią zawodowo?

W chwili obecnej zajmuje się amatorsko. Wykonuje również przysługi znajomym czy składam albumy z fotografii okolicznościowych. Na pewno gdzieś w głowie mam takie marzenie żeby pasja stała się również pracą:)."Żelazne Ptaki" na fotografii. Tak określane są samoloty w obiektywie. Co ciekawego jest w fotografii samolotów?

Fotografia w której jest dynamika i detal zawsze bardzo mnie pociągała... Samoloty tutaj dają niesamowite pole do popisu. Widowiskowe przeloty, smugi za silnikami, rozgrzane falujące powietrze i niesamowity kształt maszyn na tle nieba czy chmur...


Skąd akurat pomysł na fotografowanie samolotów? Masz zainteresowania lotnicze?

Przyznam sie szczerze że ledwo potrafię rozróżnić czy to F16 czy Su27:). Po prostu wybrałem się na pokazy, od zawsze chciałem tam jechać:),. Myślę ze w Polsce przydało by się więcej takich imprez jak w Radomiu.W jakich sytuacjach fotografowałeś samoloty?

Na pokazach Air Show w Radomiu w 2013 roku...Wśród zdjęć masz także naturę martwą i żywą. Co pasjonującego może być w tego typu fotografii?

Każdy zaczynając fotografować szuka własnej drogi. Fotografujemy to ca nas otacza ale z czasem trzeba próbować żeby to nie była tylko rejestracja ale kreacja. Nie rzadko się to udaje ale z czasem coś się udaje:). Wszędzie tam gdzie głównym motywem jest kształt, kolory i detal, czy to jest zdjęcie przyrody czy własne martwa natura daje wiele możliwości kreacji obrazu. Nie wiem czy będę szedł właśnie w ta stronę bo wydaje mi się ze najbliżej mi jednak do fotografii krajobrazu i przyrody. Ale również w tej dziedzinie inspiracja detalami, kształtem jest widoczna na moich fotografiach.Jak dobierasz obiekty z kategorii natura martwa i żywa?

Tak jak napisałem wcześniej, głównym kryterium jest tutaj kształt, detal, czy również kolory:)....Sport i akcja, czyli wyścigi konne i motocyklowe jazdy. Co chcesz pokazać przez takie fotografie?

Taka fotografia potrafi być bardzo widowiskowa. Uchwycenie ruchu i dynamiki...o to tutaj chodzi! Tyle że to nie takie łatwe. Często widzimy fotografie prezentujące jakaś akcje, ruch ale są one statyczne. Sztuka polega na tym żeby na płaskim dwuwymiarowym obrazku oddać ten ruch i dynamikę przede wszystkim odpowiednio kadrując oraz gdy sytuacja tego wymaga "zamrozić" daną scenę korzystając z bardzo krótkiego czasu naświetlania lub "panoramujemy" obiekt przy bardzo długim czasie (nawet 1/6s) tak żeby rozmyć tło i oddać wrażenie ruchu...Bartku, fotografujesz także krajobrazy. Opowiedz o tym typie fotografii?

Ten rodzaj fotografii zawsze był mi chyba najbliższy. Uwielbiam fotografie Ansela Adamsa choć osobiście wole fotografować krajobrazy w kolorze. Wiem, że długa droga przede mną bo ten rodzaj fotografii wymaga ciągłego doskonalenia warsztatu i jest wymagający sprzętowo. Ale za każdym zdjęciem jest trochę lepiej. Gdyby tylko starczyło czasu na szukanie miejscówek. Niestety w tej dziedzinie im więcej jesteśmy w plenerze tym lepiej, nie wiadomo kiedy trafimy właśnie na cudowne warunki. Największą właśnie trudnością przy takiej fotografii jest czekanie na światło. Nie wystarczy zaplanować sobie kadr i wybrać miejsce ale trzeba trafić na odpowiednie warunki. Przyznam się, że jest w tym coś magicznego. Niby mamy wpływ na kadr i kreujemy obraz ale nigdy w 100% nie przewidzimy tego jakie światło nas zastanie. Czasami widzimy niepozorne miejsce, które w przy odpowiednich warunkach i porze roku może nas zaskoczyć wspaniałym zdjęciem. Nawet wyschnięte łąki które nie nadają się do fotografowania mogą stać się ciekawym miejscem gdy spadnie śnieg lub zaleje je woda z rzeki. Jest to dziedzina fotografii dająca wielkie możliwości i choć nie da nam tylu zdjęć co np. makrofotografia czy portret gdzie właściwie możemy fotografować codziennie najróżniejszych modeli.Gdzie szukasz obiektów krajobrazowych do fotografowania?

W chwili obecnej fotografuje moje najbliższe okolice, powiedzmy w promieniu 60 km od Koła:). Nie ukrywam że w dużym stopniu ze względów ekonomicznych i czasowych. Najczęściej dojeżdżam rowerem na daną miejscówkę bo nie wszędzie da się dojechać autem i można przegapić fajną scenę siedząc w aucie:). Bardzo przydatne są mapy google gdzie można już w domu zaplanować z jakiego kierunku będzie padało światło na scenę i gdzie szukać teoretycznie ciekawych zdjęć.Masz ulubione miejsca do fotografowania?

Moim marzeniem jest fotografia nad morskim wybrzeżem oraz surowe górskie krajobrazy. Na pewno teraz moimi ulubionymi miejscami są tereny zalewowe rzeki Warty i Neru oraz wszędzie tam gdzie występuje ciekawa linia brzegowa, kamienie, wyschnięte powykręcane drzewa o niezwykłym kształcie.Wśród Twoich zdjęć Bartku znalazłem także fotografie zwierząt - psy, koty, kaczki, itp. Czy łatwo jest fotografować zwierzęta?

Tak to bardzo wdzięczne obiekty do fotografowania i nie wymaga aż tyle wysiłku. Jednak jeśli już zająć się fotografią zwierząt na poważnie, np. ptaków wymagało by to dużych inwestycji w odpowiednie i niestety bardzo drogie obiektywy.Które zwierzęta są dobrymi i cierpliwymi "modelami" przy robieniu zdjęć?

Heh... chyba najlepiej fotografuje się koty choć potrafią być czasami bardzo kapryśne:).Fotografujesz także ludzi i dzieci. Bartku, w jakich sytuacjach lubisz robić zdjęcia ludziom?

Tak, dzieci to najlepsi modele pod warunkiem że się zabawią i są spontaniczne ale o to nietrudno. Trudniej jest w przypadku dorosłych. Ważne żeby na twarzy były widoczne naturalne emocje, nie wymuszone oraz tzw. błysk w oku:). Nie jestem specjalista od takiej fotografii ale czasami składam albumy dla dzieci oraz z imprez okolicznościowych.Jakie jeszcze lubisz kategorie w fotografii i jakie jeszcze zdjęcia lubisz robić?

Tak jak napisałem najbardziej ciągnie mnie w kierunku fotografii krajobrazowej i przyrodniczej. Jednak dopiero się rozwijam i muszę szukać czegoś nowego, wyzwań dzięki którym będzie możliwy postęp. Fotografować możemy wszystko ale jeśli chcemy dojść do pewnego poziomu trzeba sobie trochę ten "zakres" zwęzić, wyspecjalizować się w danej dziedzinie . Rzucając się na wszytko będziemy tylko coraz więcej pstrykać nie fotografować.Jest jeszcze może jakaś kategoria fotograficzna, którą chciałbyś się zająć?

W przyszłości chciałbym spróbować łączyć fotografie krajobrazów z pierwiastkiem portretu lub fotografią aktu. Ale na razie zostańmy przy krajobrazie:).Z jakiego sprzętu fotograficznego korzystasz Bartku?

W chwili obecnej jest to system Nikona, aparat D7100. Jeśli chodzi o obiektywy najczęściej korzystam z Sigmy 10-20mm F3.5 - jest świetna przy szerokich ujęciach oraz pięknie pracuje nawet pod bardzo ostre światło co jest dla mnie ważne. Z pozostałych obiektywów korzystam z klasycznego 70-200mm również Sigmy - portret, akcja i sport, krajobraz, przyroda. Oczywiście ciężko byłoby pracować bez klasycznego 17-50mmF2.8, który ma standardowy zakres ogniskowych oraz mojej ulubionej stałki Nikkor 50/1.8 G. Korzystam z również z systemu filtrów 100mm które można dowolnie używać z każdym moim obiektywem lecz najczęściej używam ich w połączeniu z sigmą 10-20. Są to filtry połówkowe gradientowe o łagodnym przejściu oraz szare filtry neutralne wydłużające ekspozycje w celu rozmycia chmur czy wody. Nie wyobrażam sobie również fotografowania bez mojego statywu Velbon Sherpa 600R, który jest już leciwy i trzeba będzie pomyśleć o czymś nowym i stabilniejszym:).Bierzesz udział w konkursach fotograficznych?

Musze przyznać ze do tej pory krępowałem się wysyłać swoje zdjęcia na konkursy. Owszem zacząłem wgrywać na portale fotograficzne gdzie niektóre z moich zdjęć zostały wyróżnione. Dopiero niedawno przełamałem się i są pierwsze sukcesy. Udało mi się zając I miejsce w III Edycji Konkursu fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kategorii Atrakcje przyrodnicze. Myślę ze po tym sukcesie będę brał częściej udział w konkursach:).Pracowałeś nad jakimiś projektami fotograficznymi?

W chwili obecnej pracuje nad cyklem Nadwarciańskim gdzie staram się uwiecznić nadwarciański Krajobraz w przekroju całorocznym.Bartku, miałeś wystawy swoich zdjęć?

Była narzazie jedna wystawa wspólnie z moim kolega Pawłem Plucińskim. Wystawę zorganizował Kolski Klub Fotograficzny "FAKT" podczas Dni Sztuki Kolskiej w 2016 roku. W chwili obecnej zbieramy fundusze we własnym zakresie na wydruki w większym formacie aby w przyszłości móc się pochwalić swoimi pracami w pełnej krasie:).Czym oprócz fotografowania lubisz jeszcze się zajmować?

Uwielbiam wędkować jeśli czas pozwoli:). Oprócz standardowych przyjemności jak kino, dobra książka itp. zawsze interesowałem się astronomią oraz muzyką. Choć z wykształcenia jestem geodetą to raczej ze mnie bardziej "artystyczna dusza":).
Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów


Dariusz Trybuła
Zapraszam na stronę o fotografii Bartłomieja Kończaka na portalu facebook.com o nazwie Bartłomiej Kończak Photography

https://www.facebook.com/konczakfoto/?fref=ts
Oto kilka zdjęć autorstwa Bartłomieja Kończaka:

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!