Zielska zdrowe i pożywne: farbownik lekarski Zielska zdrowe i pożywne: farbownik lekarski

Zielska zdrowe i pożywne: farbownik lekarski

Bardzo efektowna, pospolita roślina, aktualnie obficie kwitnąca. Mimo to, mało znana. Zjadliwa!

Farbownik lekarski, język wołowy, miodunka lekarska, wołowy język, wołowe ziele, czerwieniec (Anchusa officinalis L.; rodzina: szorstkolistne, Boraginaceae)

Roślina dwuletnia lub bylina. Łodyga w nasadzie często podnosząca się, osiągająca wysokość 30 – 70 (90) cm, rozgałęziona, szorstko owłosiona. Liście podługowate lub równowąskolancetowate, szorstkie. Kwiaty na krótkich szypułkach o koronie początkowo purpurowofioletowej, później ciemnofioletowej, rzadziej niebieskiej, czerwonej lub białej. Korona pięciokrotna, promienista. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Owoc – niełupka.

Pospolity na niżu i na pogórzu. Zajmuje suche wzniesienia, przydroża, rumowiska, ugory. Chwast ogrodowy. Niekiedy uprawiany jako roślina ozdobna.

Roślina lecznicza, ze względu na trujący alkaloid zarzucona przez oficjalną medycynę. W lecznictwie ludowym traktowana jako środek przyśpieszający leczenie ran. Niegdyś wykorzystywana w farbiarstwie do uzyskiwania czerwonego barwnika.

Młode, świeże liście i wierzchołki pędów cechujące się słodkawo-kleistym smakiem mogą być wykorzystywane jako sałata i jarzynka przygotowywana na podobieństwo szpinaku albo jako dodatek do tej potrawy. Kwiaty i liście można dodawać do zup ziołowych, sosów, sałatek warzywnych i sałat zielonych.

Czytaj też: Zielska zdrowe i pożywne. Marzanka wonna

Na podstawie: Barbara i Adam Podgórscy, Polski zielnik kulinarny, Poznań 2004

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!