Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brama Złota w Gdańsku

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Brama Złota od strony zachodniej.
Brama Złota od strony zachodniej. Mirosława Kasowska
Tę późnorenesansową i zarazem klasycystyczną budowlę wzniesiono w roku 1612. Stanęła na miejscu czternastowiecznej bramy gotyckiej zwanej Bramą Długouliczną lub Bramą ulicy Długiej.

Jej projektantem był architekt Abraham van dn Blocke. Budowę nadzorował Jan Strakowski. Brama pochodzi z okresu największej świetności sztuki gdańskiej, jest także doskonałym dowodem otwartości miasta na zagraniczne style budownictwa. Mamy tu świetny przykład wykorzystania wzorów niderlandzkich (manieryzm niderlandzki) i włoskich. Architektura ta charakteryzuje się dużym wyrafinowaniem. Jasnopopielate ściany pokrywają niderlandzkie elementy zdobnicze – stylizowane owoce, warzywa, szyszki i inne motywy roślinne. Wszystkie rzeźbiarskie detale są pozłocone i w słońcu jaskrawo błyszczą.

Fasada bramy jest dwupoziomowa. W dolnej kondygnacji są trzy przejścia, w górnej zaś cztery ogromne okna. Budynek ma bogaty wystrój plastyczny. Jest tam wspaniała oprawa gzymsowo-kolumnowa oraz, zarówno od wschodu, jak i zachodu, wieńcząca bramę kamienna balustrada. Osiem kamiennych alegorycznych dwumetrowych rzeźb tej attyki w 1648 r. na podstawie projektu Jeremiasza Falcka wykonał gdański artysta Piotr Ringering. Te istniejące obecnie to rekonstrukcje posągów z 1878 roku podobno będących kopiami oryginałów zniszczonych działaniem czynników klimatycznych.

Rzeźby umieszczone od strony wschodniej, czyli od ulicy Długiej, symbolizują cnoty obywatelskie: Roztropność (Prudentia), Sprawiedliwość (Iustitia), Pobożność (Pietas) i Zgodę (Concordia). Z kolei figury zwrócone na zachód w stronę Katowni wyobrażają najcenniejsze dla miasta wartości: Pokój (Pax), Wolność (Libertas), Bogactwo (Fortuna) oraz Sławę (Fama). Każda z figur przed upadkiem na bruk zabezpieczona jest stalową żerdzią. Podobne zabezpieczenia mają prawie wszystkie posągi, zdobiące dachy gdańskiej starówki.

Obie fasady tej budowli są prawie identyczne. Kondygnacja dolna z arkadowym przejazdem i symetrycznymi przejściami po bokach upiększona jest kolumnami jońskimi osadzonymi na wysokich cokołach. Z kolei kondygnacja górna, podzielona rzędem arkadowych okien, ozdobiona jest kolumnami korynckimi. Sklepienie szerokiego przejazdu ma cechy późnogotyckich sklepień kryształowych, charakterystycznych dla XV wieku. Nad przejazdem z obu stron umieszczony jest herb Gdańska.

Na obu fasadach widnieją napisy w języku niemieckim i łacińskim. Głoszą one miłość do miasta i chwalą cnoty obywatelskie. We fryzie na ścianie frontowej od zachodu umieszczony jest cytat z Psalmu 122: "ES MVSSE WOLGEHEN DENEN DIE / DICH LIEBEN ES MVSSEFRIEDE SEIN INWENDIG IN DEINE MAVREN VND / GLVCK IN DEINEN PALASTEN PSA" ("Niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują. Niech pokój będzie w twoich murach, a bezpieczeństwo w twoich pałacach"). Z kolei na bramie od ulicy Długiej od wschodu łaciński napis głosi: "Concordia res publicæ parvæ crescunt – discordia magnæ concidunt" ("Zgodą małe republiki rosną - niezgodą wielkie upadają").

Brama ta stanowiła reprezentacyjny wjazd do miasta. Pozbawiona funkcji obronnych stała się swego rodzaju łukiem triumfalnym, alegorią bogactwa i potęgi Gdańska. Ten wspaniały łuk triumfalny o dwóch kondygnacjach kolumn wiedzie na reprezentacyjną i wiele znaczącą ulicę Długą. Kiedyś przez Złotą Bramę wjeżdżały do miasta orszaki królewskie.

W latach 1803-1872 w Złotej Bramie mieściła się Szkoła Sztuk Pięknych kierowana m.in. przez słynnego rytownika gdańskiego, Johana Schultza. Podczas II wojny światowej zabytek uległ rozległym uszkodzeniom. Jednak w 1957 roku odbudowano go. Do Złotej Bramy od strony północnej przylega późnogotycki Dwór Bractwa św. Jerzego, zbudowany przez J. Glotau’a w latach 1487-1494. Obecnie Złota Brama i Dwór św. Jerzego służą potrzebom Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Źródła:http://blogi.newsweek.pl;www.gdansk4u.pl; www.trojmiasto.pl;
http://pl.wikipedia.org; www.pascal.pl; www.polskiepomorze.pl

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto