Dodaj zdjęcie profilowe

avatarMarek Bonarski

Polska
tak poważnie, to mnie tu nie ma, buziaczki i grabula dla wszystkich którzy mnie ciepło wspominają
Mieszkaniec Marek Bonarski

Marek Bonarski

Dodano 2008-09-03 09:37:20

Google Chrome - nowy konkurent IE i Firefoksa

Wczoraj media ogłosiły pojawienie się nowego produktu na rynku przeglądarek internetowych. Swoją przeglądarkę (na razie w wersji beta) udostępniła firma Google. Zaciekawiony zapowiedziami postanowiłem szybko sprawdzić nowy produkt. Zapraszam do lektury pierwszych wrażeń z pracy z nową przeglądarką stworzoną przez Google. Recenzja nie aspiruje do fachowej oceny wszystkich plusów i minusów produktu, a jest jedynie zbiorem odczuć na temat działania przeglądarki. Być może kogoś kto zastanawia się nad zainstalowaniem tego produktu zainteresuje kilka wrażeń przeciętnego użytkownika.

Google Chrome (bo tak nazywa się nowa przeglądarka) reklamowany jest jako program szybki, lekki i przyjazny dla użytkownika. Pierwszy rzut oka wygląda całkiem miło. Program ma prosty i przyjemny wygląd. Podstawową zmianą w stosunku do innych przeglądarek jest to, że zakładki, zwykle u konkurencji występujące pod paskiem narzędzi tu są przeniesione na samą górę - zastępują pasek tytułowy. Ciekawe rozwiązanie.

Okno programu nie jest zbytnio przeciążone ikonkami, umieszczone są tylko te najpotrzebniejsze. W porównaniu z mnogością przycisków, które mam w Firefoxie Google Chrome wygląda wprost spartańsko. Na pasku są tylko przyciski przód - tył, okno adresu i dwa przyciski narzędziowe. Okienko adresu służy również jako wyszukiwarka, oczywiście przeszukuje Internet za pomocą Google.

Praca z przeglądarką jest przyjemna, program pracuje rzeczywiście szybko. Firma chwali się takimi innowacjami jak nowy sposób tworzenia kart, wystarczy przeciągnąć ją poza aktywne okno programu by utworzyć nowe. Według zapowiedzi Google przyłożono też dużo uwagi do spraw bezpieczeństwa w sieci (ostrzeżenia przed wejściem na strony uważane za potencjalnie niebezpieczne) oraz prywatności. Okienko opcji też nie przytłacza, podzielone jest na zakładki posegregowane wedle ilości i złożoności możliwych ustawień - od podstawowych do zaawansowanych.

Jak wspomniałem Google Chrome ma być programem lekkim, czyli zajmującym mało pamięci operacyjnej. Rzeczywiście podglądając obciążenie pamięci trzeba oddać Google Chrome, że jest dużo lżejsza od używanego przeze mnie na co dzień Firefoxa. Przy standardowej liczbie zakładek jakich zwykle używam Firefox zabiera mi około 80 megabajtów pamięci operacyjnej, gdy tymczasem Google Chrome ledwie 20 MB. Pierwszy plus dla Googla.

Całość wygląda bardzo przyjemnie, a lekkość programu robi naprawdę wrażenie. Być może przesiadłbym się od razu na nową przeglądarkę, gdyby nie przyzwyczajenia do wtyczek które wykorzystuję w Firefoxie. Najbardziej denerwujące są reklamy, których w Firefoxie dzięki wtyczkom nie mam prawie wcale, zaś w Google Chrome ich ilość wprost przytłacza. Trzeba jednak pamiętać że nowy produkt Google to wersja "beta", a więc jeszcze nie ostateczna, z pewnością pojawi się jeszcze wiele zmian. Google Chrome działa jako open source, więc można liczyć na to, że wtyczki do programu pojawią się jak grzyby po deszczu z chwilą upowszechnienia się programu. Google Chrome jest ciekawą alternatywą wśród przeglądarek, jako program prosty, szybki i lekki, ciekawe jakie będą jego dalsze losy.

Zainteresowanych większą ilością informacji zapraszam na http://www.wiadomosci24.pl/artykul/czestochowa_turniej_pilkarski_for_internetowych_z_udzialem_42305.html

Mieszkaniec Marek Bonarski

Marek Bonarski

Dodano 2008-08-15 10:27:09

Pielgrzymi okiem mieszkańca Częstochowy

15 sierpnia wypada w Częstochowie szczyt pielgrzymkowy. Setki tysięcy pielgrzymów zbiera się pod szczytem Jasnej Góry, aby uczestniczyć w obchodach Święta Wniebowzięcia NMP. Zastanawialiście się jak to odbiera przeciętny częstochowianin? W tym roku 15 sierpienia w Częstochowie rozpoczął się od wielk

Mieszkaniec Marek Bonarski

Marek Bonarski

Dodano 2008-07-11 11:42:01

"Shine a light" - wielki koncert legendy rocka

Najkrócej? W 2006 roku Martin Scorsese nakręcił koncert Stonesów. Przeczytajcie to jeszcze raz - wielki reżyser zrobił film z koncertu legendy rocka! Tego nie można przegapić! Panie i panowie... The Rolling Stones! Nie będę ukrywał, że ta recenzja jest subiektywna, stronnicza i emocjonalna. Od dwudz

Mieszkaniec Marek Bonarski

Marek Bonarski

Dodano 2008-07-05 10:54:45

Finał czerwcowej edycji konkursu na tekst NIEnewsowy. Głosujcie!

Z niekłamaną przyjemnością zapraszam do oddania głosu na najlepszy tekst "nienewsowy", opublikowany w czerwcu na łamach Wiadomości24.pl. Czerwiec obrodził całą masą zgłoszonych tekstów do kolejnej edycji konkursu NIEnewsowego. Przebrnięcie przez nie zajęło mi trochę czasu, ale praca ta sprawiła mi prawdziwą frajdę. Nie było jednak problemu z wybraniem finalistów. Mimo zgłoszenia bardzo wielu tekstów, kilka z nich wzbudziło zainteresowanie większej grupy uczestników konkursu i w ten sposób udało mi się wyselekcjonować szóstkę uczestników finału.

Odrobina statystyki

Zgłoszenia do konkursu nadesłało 29 dziennikarzy naszego serwisu. Zgłosili 77 artykułów, które ich zdaniem były najlepsze. Z "kronikarskiej" dokładności dodam, że kilka głosów oddano na teksty, które nie zostały opublikowane w czerwcu, dlatego teksty te nie wzięły udziału w rywalizacji. Osiem tekstów zyskało więcej niż jeden głos, z tej grupy sześć najczęściej wybieranych przez Was artykułów bierze udział w finale tej edycji. Ostatecznie wygra ten tekst, na który oddanych zostanie najwięcej głosów w dołączonej obok sondzie. Głosować można do poniedziałku, do godziny 23.00.

Finaliści czerwcowej edycji konkursu

Przedstawiam ścisłą czołówkę artykułów, które uznaliście za najciekawsze w minionym miesiącu. Artykuły posegregowane są alfabetycznie, według nazwisk autorów.

Robert Dorabiała: