Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OPAL 2009. Zakończyło się harcerskie święto w Radomsku

Paweł Dudek
Paweł Dudek
Występ zastępu Jaskółki
Występ zastępu Jaskółki Paweł Dudek
XXIV Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL 2009 dobiegł końca. Ponad tysiąc osób (także spoza ZHP) bawiło się w Radomsku.

OPAL to harcerski festiwal artystyczny z ogromnymi tradycjami. W tym roku odbyła się już XXIV edycja. Organizatorem jest Hufiec ZHP Radomsko. Z każdym rokiem harcerze starają się coraz bardziej zaskoczyć widzów. W poprzednich latach stylizacja nawiązywała do różnych tematów - Unii Europejskiej, starożytnego Rzymu, Harrego Pottera, bajki "Było sobie życie", lat dwudziestych XX wieku. Tym razem postanowiono zrobić krok naprzód. Dosłownie! Stylizacja w 2009 roku nazywa się bowiem "OPAL... o krok naprzód" i jest nawiązaniem do 24-letniej tradycji festiwalu, ale również podąża za najnowszymi trendami.

Przygotowania

Przygotowania do festiwalu rozpoczęły się właściwie już rok temu. Wtedy wyciągnięto wnioski z OPAL-u 2008. W maju tego roku powołano główny sztab. Komendantką została phm. Marta Krzysztofik, na co dzień zajmująca się kształceniem instruktorów w Hufcu ZHP Radomsko, a jednocześnie studentka pedagogiki Uniwersytetu Łódzkiego. Marta dobrała sobie zespół specjalistów w swoich dziedzinach:

- phm. Joanna Kina - szefowa "dużego finału"
- pwd. Dominika Szwed - szefowa "małego finału"
- pwd. Jacek Pawelec - szef zespołu programowego
- hm. Anna Jadachowska - szef promocji
- pwd. Jacek Kozieł - szef sztabu technicznego
- pwd. Rafał Garbaciak - scenograf festiwalu
- dh Łukasz Bartnik - kwatermistrz festiwalu
- dh. Marta Michalczyk - szef biura festiwalowego.

Każdy z nich dobrał sobie kilku współpracowników. Razem przy OPAL-u pracowało ponad 50 osób.

W wakacje powstała strona internetowa (znajdująca się pod adresem www.opal.zhp.pl). Wtedy też rozpoczęto poszukiwania sponsorów. Udało się nawet pozyskać wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co oprócz środków finansowych dodało festiwalowi jeszcze większego prestiżu.

We wrześniu powstały materiały promocyjne - plakaty, ulotki, buttony. Ich twórcą był Marcin Kałka, który na samym festiwalu robił również profesjonalne zdjęcia.

Co rusz odbywały się spotkania sztabu głównego. Naradzano się, wymyślano strategie na najbliższe dni i tygodnie, akceptowano i odrzucano projekty głównej sceny. Tegoroczną niespodzianką miał być m.in. Druh Opal - maskotka, która pojawiała się w różnych miejscach miasta (i nie tylko) i zapraszała na festiwal. W ten sposób zaproszono prezydent Radomska Annę Milczanowską oraz komendantkę chorągwi łódzkiej ZHP hm. Ewę Grabarczyk. Również media zareagowały na Druha Opala entuzjastycznie, czego efektem było m.in. pojawienie się zdjęcia maskotki na pierwszej stronie "Dziennika Łódzkiego". Opal przed festiwalem odwiedził redakcje radomszczańskich gazet i zaprosił dziennikarzy na festiwal.

W październiku i listopadzie odbył się szereg warsztatów, które miały na celu przygotować uczestników do wzięcia udziału w festiwalu. Trzeba wiedzieć, że OPAL to festiwal na który składa się nie tylko konkurs piosenki, ale też recytatorski, literacki, plastyczny i fotograficzny. Warsztaty fotograficzne odbyły się w studiu Jacka Porzeżyńskiego. Jak malować pokazywała Elżbieta Nowak, nauczycielka plastyki. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak warsztaty wokalne. Poprowadziły je osoby znane w całej Polsce - Ryszard Strojec (aranżer, muzyk), Krystyna Prońko (wokalistka), Bogusława Mec (muzyk) oraz zespół szantowy Perły i Łotry. Warsztaty te odbyły się w radomszczańskiej szkole muzycznej, która dawno nie była tak oblegana.

Pierwszy dzień festiwalu - 3 grudnia

Tego dnia w hali przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 4 w Radomsku odbyły się przesłuchania do konkursu piosenki dla zuchów (8-11 lat, wystąpiło 6 zespołów) i harcerzy (12-15 lat, wystąpiło 14 zespołów). Warto dodać, że wszystkie przesłuchania odbywały się za zamkniętymi drzwiami, ale można je było oglądać na telebimie. Tymczasem w tym samym budynku na dużej hali budowano główną scenę festiwalu. Postanowiono, że powstanie tzw. "komenda", czyli namiot rozstawiony na wysokości kilku metrów.

Drugi dzień festiwalu - 4 grudnia

Tym razem odbyły się przesłuchania w konkursie piosenki w kategorii wędrownicy i instruktorzy (16 i więcej lat, wystąpiło 15 zespołów) oraz w kategorii open (dla osób spoza ZHP, wystąpiło 9 zespołów). Jury podkreśliło, że poziom był bardzo wysoki i trudno było wyłonić najlepsze trzy zespoły w poszczególnych kategoriach. Tego dnia do Radomska przyjechały zespoły z całej Polski. Warto podkreślić, że na tegoroczny OPAL przyjechały osoby z Warszawy, Krakowa, Łodzi (aż siedem zespołów!), Katowic, Częstochowy... Specjalnie dla osób przyjezdnych zorganizowano program pobytu. W piątek byli na basenie, mieli karaoke i wieczór filmowy, a w sobotę przewodnicy historyczni oprowadzali ich po Radomsku (w którym wbrew pozorom znajduje się wiele zabytków).

Trzeci i najważniejszy dzień festiwalu - 5 grudnia

Od 9 rano trwały przesłuchania do konkursu recytatorskiego, w którym wzięły udział 33 osoby (licząc wszystkie kategorie). Potem konkurs plastyczny otwarł znany w całej Polsce malarz i poeta Maciej Paździor. Zaprezentował on performance - proces powstawania obrazu, w którym brali udział także uczestnicy festiwalu.

Nieco później odbyło się spotkanie z aktorką Małgorzatą Kocik, która zagrała m.in. w filmie "To nie tak jak myślisz, kotku". Na OPAL-u Małgorzata Kocik zasiadała w jury konkursu recytatorskiego.

Hala sportowa powoli zapełniała się harcerzami i innymi osobami, które przybyły na festiwal. We wszystkich możliwych miejscach trwały próby wokalne (bo przecież każdy zespół liczył na to, że będzie mu dane zagrać na wielkim finale przed ogromną publicznością). Wiele osób czytało czasopismo festiwalowe "OPALEK" gdzie znajdowały się bieżące informacje, a także wywiady i zapowiedzi.

O godz. 16 rozpoczął się tzw. "mały finał" czyli rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego, literackiego, plastycznego i fotograficznego. Imprezę ten poprowadziła Paulina Łągiewka oraz Mateusz Więcławek. Przebrani byli za klaunów i trzeba przyznać, że świetnie wczuli się w swoje role. Widać to było zwłaszcza po reakcji widzów znajdujących się na małej hali gdzie odbywał się "mały finał".

Wyniki małego finału

Konkurs recytatorski

kategoria zuchy
1. Iga Dygudaj
2. Weronika Świech
3. Mateusz Kurzyk
wyróżnienie - Natalia Chądzyńska
wyróżnienie - Karolina Więcek

kategoria harcerze i harcerze starsi
1. Monika Stępień
2. Aleksandra Paduch
2. Martyna Dukowicz

kategoria wędrownicy
wyróżnienie - Magdalena Wolska
wyróżnienie - Mateusz Więcławek

Konkurs literacki

kategoria zuchy
1. Sylwia Morawiec
wyróżnienie - Anna Winiarowska
wyróżnienie - Iga Dygudaj

kategoria harcerze i harcerze starsi
1. Joanna Kotlarek
2. Emilia Rożniatowska
3. Jakub Wojtasik

kategoria wędrownicy
1. Marta Broniszewska
2. Blanka Cygan
3. Joanna Więcek

Konkurs fotograficzny

1. Sylwia Mielczarek
2. Marta Pasak
3. Katarzyna Stasiak
wyróżnienie - Katarzyna Banowska
wyróżnienie - Karolina Michalik

Konkurs plastyczny

kategoria zuchy
1. Marcelina Pieśniewska
2. Marek Cisek
3. Iga Mielczarek
wyróżnienie - Aleksandra Crcoroska

kategoria harcerze i harcerze starsi
1. Marta Zatoń
2. Wojciech Komorowski
2. Katarzyna Siwek
wyróżnienie - Marta Ciupińska

kategoria wędrownicy
1. Ilona Przybyłek
2. Aleksandra Kuklińska
3. Kamila Politańska

Konkurs plastyczny na miejscu

kategoria zuchy
1. 14 GZ "Błękitne Ludki"

kategoria harcerze i harcerze starsi
1. 7 RDH "Dębina"

kategoria wędrownicy
1. 4 RDHż

Podczas gdy odbywał się "mały finał" trwały ostatnie przygotowania do "wielkiego finału" mającego odbyć się obok, w dużej hali, o godz. 17... Przed samym zakończeniem "małego finału" zgaszono światła w dużej hali. Zaczęli zbierać się tam ludzie. Każdy chciał zająć jak najlepsze miejsce. Minęła godz. 17 i... finał się jeszcze nie rozpoczął. Nie ma to jak wzbudzanie jeszcze większego podekscytowania, ale zapewne chodziło o ostatnie przygotowania. I rozpoczęło się...

Wielki finał

Zapaliły się światła, ale nie na głównej scenie. Tuż obok, w namiocie rozstawionym na wysokości kilku metrów stał komendant hufca hm. Łukasz Więcek oraz komendant festiwalu phm. Marta Krzysztofik. Przywitali oni gości, podziękowali sponsorom, mediom oraz całemu sztabowi. Chwilę później oczy wszystkich widzów zwróciły się na główną scenę. Przyznam, że taka scena kojarzy mi się z wielkimi festiwalami jakie odbywają się w całej Polsce - perfekcyjne oświetlenie, z tyłu telebim, nagłośnienie jakiego jeszcze na OPAL-u nigdy nie było. Koncert finałowy prowadziły phm. Joanna Kina oraz pwd. Dominika Szwed. Jako tzw. "przerywniki" można było usłyszeć orkiestrę dętą z miejscowości Pławno.

W koncercie finałowym wzięły udział te zespoły, które zajęły pierwsze, drugie albo trzecie miejsce. Przy czym warto zaznaczyć, że ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpiło dopiero po wszystkich występach.

Same występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiki. Trudno było dostać się pod samą scenę aby zrobić zdjęcie, ponieważ harcerki tańczył i śpiewały razem z występującymi na scenie zespołami. Nie ważne czy dany zespół jest z Radomska czy z Łodzi bądź innego miasta, każdy bawił się przy tej radosnej muzyce. Warto dodać, że kryterium uczestnictwa w konkursie piosenki było zaprezentowanie utworu o tematyce harcerskiej bądź turystycznej (w sumie na przesłuchaniach każdy zespół śpiewał po dwie piosenki). dzięki temu ciągle było czuć atmosferę harcerskiego święta.
Po czterech blokach występów (każdy blok to co najmniej cztery piosenki) nastąpiło ogłoszenie wyników. Na scenie pojawił się główny sztab festiwalu, maskotka Druh Opal oraz m.in. przedstawiciel firmy Malko, jednego z głównych sponsorów festiwalu. Wszyscy wręczali nagrody. A jak wyglądają wyniki tej rywalizacji?

kategoria zuchy
1. 17 GZ "Zielone Ufoludki"
2. 1 GZ "Dębowe Królestwo"
3. 40 GZ "Czerwone Muchomorki"

kategoria harcerze i harcerze starsi
1. 43 RDH "Płomienie"
2. Zastęp Granit
3. 24 RDH "Leliwa"
3. 27 RDH "Coś"

kategoria wędrownicy
1. Zespół ze Szczepu Zielone Słońce
2. Dlaczego Nie
2. Polana Jutrzenki
3. Wilgi
wyróżnienie - Jaskółki
wyróżnienie - 217 ŁWDW

kategoria open
1. Kto jak nie my
2. Oczekiwanie
3. Gimnazjum im. Ks. J. Twardowskiego

Jury postanowiło wyróżnić jeszcze następujące osoby:
- Piotr Zygma - akompaniament
- Katarzyna Kura - wokalistka
- Barbara Daros - akompaniament
- Rafał Kucała - akompaniament
- Beata Garbarz-Hebda - wokalistka
- Karol Nowacki - akompaniament
- Michalina Majstrowicz - akompaniament
- Jan Czapiński - akompaniament
Wydawać by się mogło, że to koniec festiwalu. Dla harcerzy z Hufca Radomsko to jednak dopiero początek, wstęp. Bo tuż po ogłoszeniu wyników konkursu piosenki wręczana jest zawsze Nagroda Druhny Rosi - najważniejsze wyróżnienie jakie może otrzymać drużyna harcerska Hufca Radomsko. Nagroda ta jest przyznawana zawsze na OPAL-u i jest kulminacją całego festiwalu. Sponsorem nagrody są rodzice druhny Rosławy Szleng - zmarłej harcerki z radomszczańskiego hufca. W tym roku Nagrodę Druhy Rosi przyznano 24. Radomszczańskiej Drużynie Harcerzy "Leliwa"! Radości nie było końca. Po wręczeniu pamiątkowego medalu phm. Joanna Kina zaśpiewała "Balladę dla Druhny Rosi". Cała hala zamilkła, a wszyscy harcerze stanęli na baczność. Te trzy minuty to najbardziej podniosła chwila. Tysiąc osób w skupieniu śledziło wzorkiem tekst piosenki wyświetlany na telebimie.

Na koniec odbył się koncert zespołu szantowego "Perły i Łotry". OPAL 2009 dobiegł końca. Jeszcze tylko całonocne rozbieranie sceny oraz niedzielne spotkanie szerokiego sztabu z podziękowaniami i podsumowaniem. Zobaczymy się za rok!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto