MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

1,5 mld zł na budowę mieszkań w gminach. Ruszają kredyty BGK na społeczne budownictwo czynszowe

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) mają umożliwić sprawną budowę mieszkań w gminach.
Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) mają umożliwić sprawną budowę mieszkań w gminach. Dariusz Gdesz / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Państwo dopłaca do budowy mieszkań. Od 1 marca ruszył nabór wniosków o preferencyjne kredyty na ten cel.

Budowa mieszkań w gminach ma szansę przyspieszyć dzięki rządowemu dofinansowaniu. Od 1 do 31 marca 2021 r. TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i inne podmioty mogą się starać o kredyty na budowę od Banku Gospodarstwa Krajowego. Do rozdysponowania jest pula ponad 1,5 mld zł. Dzięki tym pieniądzom mają powstawać m.in. przystępne cenowo mieszkania na wynajem.

Budowa mieszkań w gminach dzięki kredytom BGK

Wsparcie finansowe i prawne tzw. społecznego budownictwa czynszowego to nowy pomysł rządu na zaspokojenie głodu mieszkań w Polsce po porażce programu „Mieszkanie Plus”. Jak ogłosił w lutym wicepremier Jarosław Gowin, gminy mają zakładać specjalne spółki – tzw. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) – które otrzymają od państwa grunt pod budowę mieszkań oraz kredyt na realizację inwestycji.

budowa mieszkań
Nowe budynki oddawane do użytkowania w gminach między 2016 a połową 2019 r. NIK

Zapowiadane preferencyjne kredyty ruszyły w BGK 1 marca 2021. Będą się mogły o nie starać:

  • spółki SIM,
  • towarzystwa budownictwa społecznego (TBS),
  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • spółki gminne.

Termin składania wniosków kredytowych upływa 31 marca. Zapowiedziano też jednak drugi, jesienny nabór wniosków. Jeśli pula środków nie wyczerpie się w pierwszej edycji, niewykorzystane pieniądze przechodzą do drugiej edycji. Łącznie na wsparcie budowy mieszkań w gminach rząd przeznaczy ponad 1,5 mld zł.

– Kredyt SBC może sfinansować do 80 proc. kosztów inwestycji, okres kredytowania wynosi do 30 lat, a oprocentowanie jest równe 3-miesięcznej stawce WIBOR – czytamy w komunikacie BGK.

Pieniądze, które trafią do podmiotów zainteresowanych budową, pochodzą w części z kredytów udzielonych przez europejskie banki EBI oraz BRRE. Z kolei niskie oprocentowanie jest możliwe dzięki pokryciu części kosztów z budżetu państwa.

Powstaną tanie mieszkania na wynajem?

Nowy program mieszkaniowy zakłada, że dzięki preferencyjnym kredytom i państwowym gruntom gminy oraz inne podmioty będą mogły łatwiej niż dotąd budować mieszkania. Co ważne, mają to być lokale z odgórnie limitowanym czynszem – przeznaczone dla osób, dla których rynkowe stawki najmu są za wysokie.

– W programie SBC udzielamy kredytów, które finansują budowę mieszkań dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody, aby móc zamieszkać w lokalu komunalnym – wyjaśnia Dariusz Stachera, Dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK.

Jak zaznaczono w komunikacie, kredyty od BGK mogą być przeznaczone także na sfinansowanie budowy mieszkań spółdzielczych lokatorskich, jak również na remont lub rewitalizację starych budynków, w których mają powstać nowe lokale mieszkalne.

[QUIZ] Czy jesteś gotowy do budowy domu? Sprawdź swoją wiedzę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1,5 mld zł na budowę mieszkań w gminach. Ruszają kredyty BGK na społeczne budownictwo czynszowe - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto