MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

10 najdroższych dzieł sztuki, które stworzyły Polki. Jakie ceny osiągnęły?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Za jakie kwoty są sprzedawane prace najwyżej cenionych polskich artystek? Jak dużo można zarobić na rzeźbach i obrazach? Na zdjęciu widoczne są abakany, czyli rzeźby Magdaleny Abakanowicz, jednej z najlepiej sprzedających się polskich artystek.
 
Przedstawiamy najdroższe prace kobiet z zestawienia Desa Unicum 2021. 

Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Za jakie kwoty są sprzedawane prace najwyżej cenionych polskich artystek? Jak dużo można zarobić na rzeźbach i obrazach? Na zdjęciu widoczne są abakany, czyli rzeźby Magdaleny Abakanowicz, jednej z najlepiej sprzedających się polskich artystek. Przedstawiamy najdroższe prace kobiet z zestawienia Desa Unicum 2021. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Weronika Skupin / Polska Press Grupa
Czy polskie artystki są doceniane przez kolekcjonerów sztuki? Za ile nabywane są ich dzieła? Sprawdziliśmy, które obiekty autorstwa kobiet osiągnęły najwyższe ceny w 2021 roku. Niektóre z nich sprzedały się za miliony!

Spis treści

Prace trzech kobiet są warte miliony

Desa Unicum przygotowała dla Strony Kobiet zestawienie 10 artystek, których prace sprzedały się najdrożej w domu aukcyjnym w 2021 roku. Wśród autorek prac wartych na aukcjach fortuny znalazły się: Paulina Ołowska, Izabela Gustowska, Teresa Tyszkiewicz oraz 7 nieżyjących już twórczyń. Wszystkie najwyżej cenione przez nabywców artystki urodziły się w XIX lub XX wieku. Niektóre z nich mieszkały w Polsce, inne zdecydowały się na emigrację (warto wymienić tutaj osiadłą w 1901 r. w Paryżu Melę Muter).

Zdjęcia najdroższych prac z zestawienia można zobaczyć w naszej galerii.

Magdalena Abakanowicz (ur. w 1930 r. w Falentach, zm. w 2017 r. w Warszawie)

Niekwestionowaną rekordzistką pod względem wartości wylicytowanej pracy została nieżyjąca już polska artystka współczesna, Magdalena Abakanowicz, której „Tłum III (50 figur)” sprzedano za 11 mln złotych. Absolwentka ASP w Warszawie zdobyła światowy rozgłos dzięki swoim monumentalnym, przestrzennym gobelinom o reliefowej fakturze, nazwanych od jej nazwiska Abakanami. Jej wielkoformatowe rzeźby można podziwiać zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w licznych muzeach. Wykładowczyni poznańskiej ASP w latach 1965-90 zostawiła po sobie także spuściznę w postaci esejów o sztuce, mitologii i religii.

Mela Muter (ur. 1876 w Warszawie, zm. w 1967 r. Paryżu)

Drugim pod względem wylicytowanej kwoty okazał się obraz Meli Muter pt. „Gitarzysta”. Osiągnął on na aukcji wartość 1 500 000 zł.

Urodzona z XIX w. artystka kształciła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet w Warszawie, aby następnie studiować na paryskiej uczelni artystycznej, Académie de la Grande Chaumiere oraz Académie Colarossi. W 1902 r. twórczyni związana z polską kolonią artystyczno-literacką w Paryżu zaczęła brać udział w tzw. Salonach Paryskich. Wystawiała w Towarzystwie Artystów Polskich (1914) i Galerie du Musée Crillon (1922).

Muter była podróżniczką, która wypracowała własny, oryginalny styl, czerpiący z tradycji postimpresjonizmu. Podróżowała po Hiszpanii, Francji i Szwajcarii. Inspirowała się m.in. malarstwem van Gogha. W obszarze jej zainteresowań znajdowały się pejzaże, widoki miejskie, sceny rodzajowe i portrety.

Ewa Juszkiewicz (ur. w 1984 r. w Gdańsku)

W gronie trzech artystek, których prace zostały sprzedane za miliony, znalazła się także Ewa Juszkiewicz, rocznik 1984. Jej „Dziewczyny do wzięcia” z 2010 r. osiągnęły na aukcji kwotę 1 050 000 zł.

Po ukończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku artystka obroniła doktorat na ASP w Krakowie. Prace malarki można było zobaczyć m.in. w: Almine Rech Gallery (Paryż, 2019), Gagosian (Nowy Jork, 2019), Cabinet (Mediolan, 2019), Galerie Rolando Anselmi (Berlin, 2018), Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2018), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa, 2017), Galerii Arsenał (Bialystok, 2016), National Art Gallery of China (Pekin, 2015), Christie's Ryder Street Gallery (Londyn, 2014) czy w MOCAK-u (Kraków, 2013).

Jej dzieła trafiły także do stałych kolekcji: MSN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie, Galerii Bielskiej BWA. Znajdują się także w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Ile są warte prace innych artystek?
Niestety, żadna z 7 pozostałych prac uwzględnionych w zestawieniu nie została wylicytowana za kwotę powyżej 1 mln złotych. Wartość dwóch dzieł była zbliżona do pół miliona. „Martwa natura z jabłkami” Tamary Łempickiej została sprzedana za 680 000 zł, natomiast „Spacer w chmurach ze Smugą – pożegnanie” Teresy Pągowskiej osiągnął cenę 460 tys. złotych.

Lista artystek, których prace zostały wylicytowane za najwyższe kwoty w 2021 r. na aukcjach organizowanych przez Desa Unicum:

  • Magdalena Abakanowicz, Tłum III (50 figur), 1989 r.
  • Mela Muter (1876-1967), Gitarzysta, lata 30. XX w.
  • Ewa Juszkiewicz (ur. 1984 r.), Dziewczyny do wzięcia, 2010 r.
  • Tamara Łempicka (1895-1980), Martwa natura z jabłkami, około 1946 r.
  • Teresa Pągowska (1926-2007), Spacer w chmurach ze Smugą - pożegnanie, 1959/1968 r.
  • Izabella Gustowska (ur. 1948 r.), Ona I - Kobieta I, 1977 r.
  • Olga Boznańska (1865-1940), Portet mężczyzny, około 1901 r.
  • Teresa Tyszkiewicz (ur. 1953 r.), Épingles blanc", 1986 r.
  • Paulina Ołowska (ur. 1976 r.), Capri Boy for Usher We Done There (after Hamilton Macallum, 2008 r.
  • Zofia Stryjeńska (1891- 1976), Góralka z dzbanem
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 najdroższych dzieł sztuki, które stworzyły Polki. Jakie ceny osiągnęły? - Strona Kobiet

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto