Słabe włosy i paznokcie © 123rf
[4/12]

Słabe włosy i paznokcie

Podobnie jak o cerę, również o włosy i paznokcie należy dbać dwukierunkowo: od wewnątrz i od zewnątrz. Jeśli włosy wypadają, są suche i matowe, a paznokcie kruszą się, sugeruje to pewne braki w diecie, lub choroby metaboliczne. Chorobom tarczycy towarzyszą problemy z łysieniem – warto udać się do lekarza na konsultację, a następnie badania krwi. Aby włosy i paznokcie były nieskazitelne, potrzebują krzemionki, witamin A i E oraz z grupy B (zwłaszcza B6 i B12), a także cynku, żelaza i miedzi.

Rada? Umów się na wizytę kontrolną i zrób zlecone badania krwi. Zadbaj o to, aby w Twojej znalazło się jak najwięcej produktów o maksymalnie krótkim i znanym Tobie składzie.

Ciało to ogromna machina, która aby pracować właściwie, potrzebuje przede wszystkim energii z węglowodanów i tłuszczu, budulca pod postacią białka oraz regulującego pracę przewodu pokarmowego błonnika. Niezbędne są również mikroelementy, czyli składniki mineralne oraz witaminy. Wszystkie te składniki zawarte są w różnorodnej żywności. To właśnie wybory produktów, które jadasz na śniadanie, obiad i kolację, sprawiają albo zapewnisz wszystkie z nich lub wręcz przeciwnie. Regularny brak składników pokarmowych w codziennej diecie sprawia, że reakcje metaboliczne, zachodzące z ich udziałem są zaburzone. Choć początek brzmi skomplikowanie, wcale tak nie jest! Jeśli po prostu czujesz się gorzej niż zwykle, sprawdź 10 objawów złego odżywiania, jakie manifestuje nieprawidłowo odżywiane ciało. Być może popełniasz nieświadomie błędy, które skutkują gorszym samopoczuciem.

Najnowsze wiadomości

reklama