Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

21 grudnia Gwiazda Betlejemska na niebie nad Głogowem. Koniunkcja Jowisza i Saturna. Jak i gdzie oglądać

RED
Zdjęcie wykonane zrobione lustrzanką z podłączonym obiektywem 70-200 mm. 
Jowisz i Saturn. Dziś Koniunkcja tych planet (21 grudnia 2020)
Zdjęcie wykonane zrobione lustrzanką z podłączonym obiektywem 70-200 mm. Jowisz i Saturn. Dziś Koniunkcja tych planet (21 grudnia 2020) Marcin Kopij
To już dziś!, czyli w poniedziałek, 21 grudnia 2020 na niebie pojawi się Gwiazda Betlejemska. Jowisz i Saturn spotkają się w tak bliskiej odległości po raz pierwszy od 1623 roku! Co robić, aby zobaczyć to spotkanie? Około godzinę po zachodzie słońca należy patrzeć nad horyzont na południowy-zachód.

21 grudnia twzw. Gwiazda Betlejemska na niebie, czyli koniunkcja Jowisza i Saturna

Jowisz i Saturn „spotkają się” w noc przesilenia zimowego, pierwszy raz od 800 lat. W poniedziałek, 21 grudnia dwie największe planety naszego układu słonecznego będą na tyle blisko siebie, że z naszej, ziemskiej perspektywy będą wyglądać, jakby się niemal stykały. Ale ta „bliskość" to w rzeczywistości odległość przekraczająca 600 mln km.

Bliskość obu planet będzie dla nas świetlistym punktem na nocnym, grudniowym niebie. Ze względu na to, że święta za kilka dni, zjawisko to określa się mianem Gwiazdy Betlejemskiej.

Zdjęcie wykonane zrobione lustrzanką z podłączonym obiektywem 70-200 mm. 
Jowisz i Saturn. Dziś Koniunkcja tych planet (21 grudnia 2020)

21 grudnia Gwiazda Betlejemska na niebie nad Głogowem. Koniu...

Kolejna Gwiazda Betlejemska za 60 lat!

Kolejny taki spektakl ma być widoczny za 60 lat.

Do obserwacji tego wydarzenia zaprasza Ludwik Lehman, nauczyciel i opiekun obserwatorium astronomicznego w II Liceum Ogólnokształcącym w Głogowie.

- Jak znaleźć Saturna i Jowisza na niebie? Nic prostszego! Obie planety widoczne będą krótko po zachodzie Słońca jako jasne punkty nad południowo-zachodnim horyzontem. Można do tego celu użyć także aplikacji na smartfon, która pokaże wygląd nieba w danym miejscu i czasie (np. Stellarium), albo „podpisze” obiekty widoczne na niebie, gdy skierujemy w ich stronę smartfon (np. SkyView) – podpowiada.

Koniunkcja Saturna i Jowisza - jak obserwować?

"Do obserwacji tego rzadkiego zjawiska najlepszym instrumentem jest lornetka bądź niewielki teleskop. Będziemy mogli przez nie ujrzeć widok z grubsza taki, jak na obrazku. W Polsce grudzień zwykle nie należy do miesięcy pogodnych, jednak w ten weekend będzie trochę przejaśnień nad nami. Obserwacje najlepiej zacząć jak najszybciej po zmierzchu (dla Wrocławia ok. 16:30), gdyż obie planety są widoczne nisko nad południowo zachodnim horyzontem i już w okolicach 18:00 zachodzą" - czytamy na Facebooku Instytutu Astronomicznego UWr.

"Obserwowane zbliżenie - w astronomii nazywane koniunkcją - jest oczywiście pozorne, planety faktycznie dzieli dystans około 800 milionów kilometrów. Jednak wzajemne ustawienie Ziemi, Jowisza i Saturna pozwala nam te dwa gazowe giganty podziwiać w tej samej części nieba, tuż obok siebie" - czytamy z kolei na facebookowym profilu Z głową w gwiazdach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto