Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bożonarodzeniowe vademecum cz. 1

Katarzyna Haber
Katarzyna Haber
Bazylika Narodzenia Pańskiego w miejscu gwiazdy miał znajdować się żłóbek.http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bethlehem3(js).jpg&filetimestamp=20080114163014
Bazylika Narodzenia Pańskiego w miejscu gwiazdy miał znajdować się żłóbek.http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bethlehem3(js).jpg&filetimestamp=20080114163014 Jerzy Strzelecki
Boże Narodzenie tuż tuż... to najlepszy moment, by na chwilę przystanąć i zastanowić się nad sensem tych dni i korzeniami tradycji.

Grudzień jest chyba najbardziej obfitującym w obowiązki miesiącem, a to za sprawą świąt Bożego Narodzenia. Jednak jest to nie tylko czas ogromnego wysiłku logistycznego, mającego na celu jak najlepsze zorganizowanie technicznego aspektu tego wydarzenia, ale przede wszystkim czas pełny magii i radości. Aby tak właśnie mogło być, już wcześniej należy dokładnie wszystko zaplanować.

Postaram się w serii artykułów przedstawić najważniejsze zagadnienia związane z tym świętem. Mam nadzieję, że ułatwią one Wam po pierwsze dobrze przygotować się do tego zdarzenia, a po drugie pozwolą zrozumieć, poprzez odwołania do tradycji, z jakiej przyczyny obchodzimy Boże Narodzenie w takiej właśnie formie.

O historii słów kilka

Boże Narodzenie, jak sama nazwa wskazuje, jest chrześcijańskim świętem obchodzonym dla uczczenia narodzin Jezusa Chrystusa, przypadających 25 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego).

Dzień ten już od starożytności był dniem szczególnie istotnym, a to ze względu na przesilenie zimowe, kiedy dzień stawał się dłuższy, a noc krótsza. Jako, że nie określono dokładnej daty narodzin Jezusa, od soboru kościelnego z IV wieku zaczęto przyjmować, że właśnie tego dnia będzie obchodzona ta rocznica.

Chrystus narodził się w Betlejem Judzkim, leżącym ok. 8 km na południe od Jerozolimy. O miejscu tym mówi zarówno Pismo Święte, jak i dokumenty pozabiblijne. Za czasów
Jezusa osada liczyła ok. 1000 mieszkańców.

Jezus narodził się w grocie skalnej. W 326 roku nad grotą została wybudowana Bazylika Narodzenia Jezusa, po pożarze została odbudowana i z pewnymi zmianami istnieje do dnia dzisiejszego. We wnętrzu groty znajdują się dwa ołtarze, pod którymi można znaleźć gwiazdę z łacińskim napisem: Hic de Maria Virgine Christus natus est, co oznacza: "Tu z Maryi Panny narodził się Chrystus".

Święto Bożego Narodzenia jest poprzedzane 4-tygodniowym okresem adwentu. Kościół katolicki obchody święta rozpoczyna już w 24 grudnia, w Wigilię. W dniu tym zalecany jest post - można spożyć trzy posiłki, w tym jeden do syta i jest nim właśnie kolacja wigilijna, która według tradycji winna się rozpoczynać, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka.

Wigilia z języka łacińskiego oznacza czuwanie. Jest to ostatni dzień adwentu. Do kolacji wigilijnej powinni zasiąść wszyscy najbliżsi, poprzedza ją odczytanie wersetów z Pisma Świętego. O godzinie 24 odbywa się w kościołach uroczysta msza zwana Pasterką. Obchody tej mszy zostały zapoczątkowane w Jerozolimie, skąd patryjarcha udawał się do Betlejem w procesji, gdzie w grocie Narodzenia Pańskiego w nocy odprawiał mszę świętą. Następnie powracano do Jerozolimy, by tam odprawić ponownie msze rano i popołudniu. Zwyczaj ten był znany w Rzymie za czasów papieża Grzegorza I Wielkiego.

Boże Narodzenie jest niezwykłym czasem, w którym każdy ma możliwość zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad tym co było i jest, i zrobienia planów na przyszłość. Jest to też czas spotkań rodzinnych, składania życzeń, obdarowywania prezentami, bycia z tymi, którzy są dla nas najważniejsi.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto