Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Wyjątkowy koncert i konferencja "Istnieć w kulturze"

Magdalena Wróbel
Magdalena Wróbel
Plakat konferencji.
Plakat konferencji. Materiały organizatorów
W poniedziałek, 20 kwietnia, rozpoczęła się w Bydgoszczy konferencja naukowa "Istnieć w kulturze". Wydarzeniem inaugurującym pierwszy dzień spotkania był koncert pt. "Serce za uśmiech", który odbył się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

W czasie inauguracyjnego zdarzenia zabrały głos: dr Danuta Jastrzębska-Golonka oraz Aleksandra Poeplau, Pełnomocnik Wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych i Rodziny. Ta druga przekonywała o wadze talentów ludzkich. - Ważny jest talent, talent, który wybiera sobie ludzi bez zasługi i bez jakiegoś specjalnego proszenia. Jest ogromnie ważne, aby każdy kto posiada taki dar miał możliwość podzielenia się nim - podkreśliła Poeplau. Zobacz wideo z wydarzenia.

Podczas koncertu wystąpili podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a, Młodzieżowego Domu Kultury nr 5, a także fundacji Pro Omnibus z Ciechocinka.

Imprezę poprowadził prezes Fundacji Pro Omnibus z Ciechocinka - Mirosław Satora, który w bardzo dowcipny sposób zapowiadał kolejnych uczestników. Większość z nich już występowała na scenie "Impresji Artystycznych", których to fundacja jest organizatorem. W trakcie zapowiadania kolejnych uczestników, Satora przybliżał także zgromadzonej publiczności historię, idee oraz przygotowane na tę edycję festiwalu niespodzianki.

W trakcie wydarzenia przeważały utwory liryczne, takie jak: wykonywana przez Darię Barszczyk piosenka Anny German "Człowieczy Los" czy też "Kocham cię życie", zaprezentowane przez Natalię Smogulecką. Ale nie brakowało też utworów radosnych przy których publiczność, aż sama podrywała się do klaskania w rytm muzyki czy też śpiewania z młodym wykonawcą. Tak było np. gdy Piotr Golonka śpiewał piosenkę zespołu Czerwone Gitary "Ładne oczy", czy też przy piosence "Tabliczka muzyczka" zaprezentowanej przez Katarzynę Olesińską.

Jako gość specjalny z krótkim recitalem, składającym się z pięciu piosenek, wystąpiła Aleksandra Daukszewicz. Dziewczyna jest podopieczną Fundacji "Pro Omnibus", ale nie współpracuje muzycznie z żadnym ośrodkiem w Bydgoszczy. Zaśpiewała m.in. piosenki: "Dłoń" Natalii Kukulskiej oraz własną piosenkę -"Marzenia są jak wiatr". Autorem tekstu oraz muzyki jest sama artystka. Posłuchaj utworu Oli:

Na zakończenie koncertu wszyscy wykonawcy oraz przybyli goście z radością odśpiewali piosenkę "Serce za uśmiech" - hymn festiwalu "Impresje Artystyczne w Ciechocinku". Podczas występów polało się wiele łez wzruszenia, a młodzi wokaliści otrzymali ogromne oklaski oraz wiele słów uznania od przybyłych gości.

W konferencję ze względu na udział dzieci niepełnosprawnych zaangażowało się paru sponsorów, m.in. hipermarket "Piotr i Paweł", cukiernie "Staropolska" i "Sowa", a plakat informujący o koncercie zaprojektował Paweł Anforowicz i wydrukował Adam Chmielewski - obydwaj panowie zrobili to z "serca dla dzieci" nie biorąc za swoją pracę i włożone materiały ani grosza zapłaty.

Upominki dla wykonawców ofiarował Urząd Miasta Bydgoszczy i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, salę koncertową nieodpłatnie udostępnił Urząd Wojewódzki.

To bardzo ważny gest sponsorów ,ponieważ umożliwił on występ młodym wykonawcom co bardzo ważne jest w terapii niepełnosprawnych i pozwala im odnaleźć się w społeczeństwie i zająć w nim specjalne miejsce.

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoszcz. Wyjątkowy koncert i konferencja "Istnieć w kulturze" - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto