Co działo się w poniedziałek na Orange Warsaw Open?

Piotr Drozdowicz
Błażej Koniusz.
Błażej Koniusz. Piotr Drozdowicz
W poniedziałek na kortach stołecznej "Warszawianki" grali dwaj Polacy. Błażej Koniusz stoczył zacięty mecz z najlepszym juniorem świata, Berankisem - przyjacielem i sparingpartnerem Federera, a Dawid Olejniczak spotkał się ze Starace.

Niestety, obaj nasi reprezentanci przegrali swoje mecze.

20-letni Błażej Koniusz do tej pory nie odniósł znaczących sukcesów w karierze singlowej. Może się za to pochwalić osiągnięciami deblowymi. W 2006 r. wygrał w turniej deblowy juniorów w wielkoszlemowym Australian Open, w parze z Grzegorzem Panfilem. Wczoraj naprzeciwko niego, stanął na korcie Ricardas Berankis, niespełna 18-letni Litwin, zwycięzca juniorskiego US Open 2007, lider rankingu juniorów, a oprócz tego przyjaciel i sparingpartner Rogera Federera.

Polak nie wystraszył się utalentowanego i utytułowanego rywala. Od początku meczu podjął wyrównaną walkę. Kiedy przełamał serwis Berankisa pod koniec pierwszego seta, wydawało się, że jest bliżej końcowego zwycięstwa. Jednak wtedy zaczął popełniać błędy, a Litwin poprawił grę. Doprowadził do tie-breaku, w którym ponownie przewagę uzyskał Koniusz. Ricardas, niczym Federer, w trudnych dla niego chwilach nie przejął się możliwością porażki. Spokojnie przebijał piłki, umiejętnie rozgrywał akcje. Polak usztywnił się, jakby przerażony wizją wygrania seta. Przegrał tie-break 6:8.

W drugim secie sytuacja na korcie była podobna do tej z pierwszej części. Koniusz seryjnie zdobywał punkty, a po kilku minutach dobrej gry seryjnie je przegrywał. Nie potrafił wykorzystać nadarzających się okazji i w konsekwencji mecz zakończył się wynikiem 7:6 (6) 7:5 dla Berankisa.

25-letni Dawid Olejniczak jest obecnie najwyżej sklasyfikowanym polskim tenisistą. Zajmuje 195. miejsce w rankingu ATP. Nie miał jednak nic do powiedzenia w grze przeciwko Włochowi Potito Starace, 58. tenisiście świata. Włoch w nieco ponad godzinę rozprawił się z naszym reprezentantem, zwyciężając 6:2, 6:3. Polak popełniał dużo błędów, nie radził sobie w dłuższych wymianach. W drugim secie kibice ożywili się, kiedy od stanu 0:2 dla Starace Olejniczak zdobył trzy gemy z rzędu. To były jednak jego ostatnie gemy. Potem na korcie rządził już tylko Włoch.