MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co eksportować do Chin? Na przykład dobrą polską żywność

Andrzej Mazurkiewicz
Andrzej Mazurkiewicz
Zużycie nawozów sztucznych w kilogramach czystego składnika na hektar i co z tego wynika dla polskiego eksportu. Chiny 2008: od 180 do 580. Polska 2008/2009: od 118 do 132. Nasza żywność powinna być lepsza i dlatego warto ją eksportować.

W Polsce w lecie gospodarczym 2008/2009 (od 1 lipca 2008 do 30 czerwca 2009) zużycie nawozów sztucznych (bez wapnowania) wyniosło średnio 118 kilogramów na hektar (według Małego rocznika statystycznego) albo 132 kilogramy na hektar (według Rocznika statystycznego rolnictwa 2009). W zależności od regionu wahało się od 65 kilogramów w województwie podkarpackim do 195 kilogramów w województwie opolskim.

Jak wygląda sytuacja w Chinach. Tam zużycie wynosiło od 150 kilogramów czystego składnika na hektar w prowincji Heilongjiang do 580 kilogramów w okolicach miasta Tianjin, 560 w prowincji Hainan, 530 Fujian, 510 w Guangdong.

Można się spierać o łąki i pastwiska w Mongolii Wewnętrznej, Tybecie, Qinghai, Xinjiang (Sinkiang) i ich wpływ na ewentualne zmniejszenie średniego poziomu nawożenia. Należy jednak pamiętać, że Tybet i Qinghai mają bardzo trudne warunki klimatyczne i w związku z tym ich udział w produkcji żywności jest w Chinach jest bardzo mały.

Jeśli uwzględnimy prowincje o podobnym klimacie jak w Polsce, to Tianjin osiąga 580 kilogramów na hektar (przypuszczalnie głównie uprawy warzywnicze - bliskość dużej aglomeracji), pozostałe osiągają często poziom 350 - 450 kilogramów na hektar, czyli dwa do trzech razy więcej niż w Polsce.

Ogólnie rzecz biorąc poza dyskusyjnymi czterema prowincjami WSZYSTKIE chińskie prowincje mają wielokrotnie większe zużycie nawozów sztucznych na hektar. Znaczy to, że jakość chińskiej żywności jest przypuszczalnie gorsza niż naszej. Czyli, że powinniśmy być w stanie wypromować naszą żywność, szczególnie ekologiczną. Oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy jej fałszować.

Źródła:
Rocznik statystyczny rolnictwa 2009
Mały rocznik statystyczny 2010
Chiński rocznik statystyczny 2009

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto