Co zamiast jajek? 13 naturalnych zamienników jaj kurzych © johndavi/pixabay.com
[1/15]

Co zamiast jajek? 13 naturalnych zamienników jaj kurzych

Czym zastąpić jajka w popularnych potrawach? Jeśli unikasz jaj kurzych, wciąż możesz przygotować bezy, majonez czy roślinną wersję jajecznicy!

Przyczyny rezygnacji z jedzenia jajek bywają różne – najczęściej jest to alergia (zawarte w nim białko jest drugim najczęściej uczulającym rodzajem w skazie białkowej) i związana z nią dieta eliminacyjna.

Jajka nie pojawiają się też w jadłospisach roślinnych – diecie wegańskiej i niektórych odmianach diety wegetariańskiej.

Wiele osób ogranicza jajka z powodów zdrowotnych, m.in. ze względu na sporą zawartość cholesterolu, wynoszącą 105-120 mg w sztuce (50 g). Choć nie u wszystkich spożycie cholesterolu pokarmowego przyczynia się do wzrostu jego poziomu we krwi, ponieważ do krwiobiegu trafia ten wytwarzany przez wątrobę, jest to problemem u osób nadwrażliwych na ten składnik.

Co prawda nie istnieje idealny zamiennik jajka, który z jednej strony zapewniałby tak pokaźną dawkę białka (6,3 grama), a z drugiej – właściwości funkcjonalne, m.in. tworzenie żelów, utrzymywanie wody, ścinanie się czy stabilizowanie piany, poziom białka można uzupełnić z innych produktów, a pożądane cechy potrawy da się osiągnąć za pomocą innych dodatków.

Sprawdź 13 naturalnych zamienników jajek kurzych i ich zastosowania kulinarne!

Czym zastąpić jajka w popularnych potrawach? Jeśli unikasz jaj kurzych, wciąż możesz przygotować bezy, majonez czy roślinną wersję jajecznicy. Sprawdź, jakie naturalne i zdrowe produkty sprawdzą się w konkretnych zastosowaniach kulinarnych.