Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy 424 lata świetlne od nas powstaje nowa Ziemia?

Piotr T. Bogdanowicz
Piotr T. Bogdanowicz
Artystyczna wizja układu HD 113766
Artystyczna wizja układu HD 113766
Wykorzystując kosmiczny teleskop Spitzera astronomowie z Laboratorium Fizycznego Applied Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland przyglądają się narodzinom planety... niezwykłej planety.

424 lata świetlne stąd (czyli jakieś 4 028 000 000 000 000 km, tj. 4 biliardy 28 bilionów km) naukowcy odkryli gwiazdę podobną do naszego Słońca oraz ogromny pas gorącego pyłu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że skupienie materii w tym pasie pyłowym jest tak duże, iż sprzyja powstawaniu skalnej planety, która wielkością będzie przewyższać przynajmniej Marsa. Mało tego. Obiekt ten będzie się znajdować w położeniu sprzyjającym obecności ciekłej wody, a to z kolei jest dużym krokiem w kierunku zaistnienia życia. Układ, jaki tworzy gwiazda wraz z pasem pyłowym nosi oznaczenie HD 113766.

Warunki do spełnienia

Sama gwiazda - w skali kosmicznej - jest jeszcze bardzo młodziutka, jej wiek szacuje się na jakieś 10 mln lat. Jednak jest to okres jak najbardziej odpowiedni do powstawania skalnych planet przypominających Ziemię. Tworzenie się takiego obiektu jest sprawą bardzo delikatną, a zarazem przypadkową. Trzeba spełnić cały szereg warunków aby do tego doprowadzić. Podstawowe z nich, to: gwiazda macierzysta powinna być podoba do naszego Słońca i odpowiedni skład dysku pyłowego (protoplanetarnego).

Dlaczego są one tak ważne? Tylko odpowiednie usytuowanie planety daje szanse na powstanie życia. Przykładem może być nasz Układ Słoneczny. Gdyby Ziemia była bliżej lub dalej od Słońca, to życie na niej nie mogłoby zaistnieć. Temperatura bowiem byłaby zbyt wysoka albo zbyt niska, co wyklucza istnienie wody w stanie ciekłym.

Gwiazda, wokół której będzie krążyć nowa planeta, powinna być bardzo podobna do Słońca. Tutaj znów odwołam się do przykładu Ziemi. Gdyby krążyła ona wokół obiektu o innych parametrach niż nasze Słońce, życie na niej również nie byłoby możliwe, gdyż, tak jak poprzednio, temperatura byłaby za niska lub zbyt wysoka. Istotną rolę gra tutaj skład i gęstość dysku protoplanetarnego. Tylko jego odpowiednia mieszanina po połączeniu będzie w stanie stworzyć skalną planetę. To właśnie badaniem tego dysku pyłowego zajmują się teraz astronomowie.

Podobnych planet jest więcej

Pod koniec kwietnia br. naukowcy ogłosili odkrycie planety poza Układem Słonecznym, która pod wieloma względami przypomina Ziemię, a na której mogą panować warunki, umożliwiające życie. Krąży ona wraz z co najmniej dwiema innymi planetami wokół gwiazdy Gliese 581 w gwiazdozbiorze Wagi. A więc jest ona położona nieco bliżej Ziemi niż układ HD 113766. Leży bowiem w odległości 20,45 lat świetlnych stąd.

Wszystkie te odkrycia, w pewnym sensie, pokazują, że człowiek szuka swojego drugiego miejsca we Wszechświecie. Wiemy że możliwości Ziemi są już bardzo ograniczone, a Słońce też nie będzie świecić wiecznie (jakieś 5 mld lat). Jednak na razie czeka nas najprawdopodobniej powrót na Księżyc, a potem zdobycie Marsa. Inne dalej położone obiekty możemy na razie tylko obserwować.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto