Czy kredyty we frankach wciąż się opłacają?

Materiał informacyjny businessinsider.com.pl
Swiss francs money, women's glasses, white sheet of paper, pen, concept, bill payments, installments and credits, rising household budget costs in Switzerland
Swiss francs money, women's glasses, white sheet of paper, pen, concept, bill payments, installments and credits, rising household budget costs in Switzerland Andrzej Rostek
Przez wiele lat kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich cieszyły się dużą popularnością wśród Polaków, przyciągając niższym oprocentowaniem i stabilnością waluty. Jednakże od czasów, gdy kredyty frankowe przeżywały swój rozkwit, sytuacja na rynku finansowym uległa znacznym zmianom. Wzrost wartości franka wobec złotego oraz różnorodne zmiany prawne skłoniły wielu kredytobiorców do zastanowienia się nad rentownością takiego zadłużenia. Czy kredyty we frankach wciąż się opłacają?

Historia kredytów we frankach

Kilka lat temu kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich były oferowane jako atrakcyjna alternatywa dla kredytów w złotówkach ze względu na niższe oprocentowanie. Frank szwajcarski uważany był za niezwykle stabilną walutę, co dawało złudne poczucie bezpieczeństwa. Dopóki frank pozostawał stabilny, kredytobiorcy nie musieli martwić się o płynność finansową i niespodziewane obciążenia. Wszystko jednak zmieniło się w 2015 roku, kiedy Szwajcarski Bank Narodowy postanowił uwolnić kurs franka wobec euro, co spowodowało gwałtowny wzrost jego wartości. To z kolei doprowadziło do znacznego wzrostu rat, a tym samym problemów finansowych licznych kredytobiorców.

Opłacalność kredytów we frankach – od czego zależy?

Opłacalność kredytów we frankach zależy głównie od kursu tej waluty, czyli im niższy jest kurs franka w stosunku do złotówki, tym na niższe raty mogą liczyć kredytobiorcy. Bardzo ważnym wskaźnikiem są również stopy procentowe, które odnoszą się do kosztów obsługi kredytowej. Im są one niższe, tym lepiej.

Analiza długoterminowych prognoz kursu franka szwajcarskiego może pomóc w ocenie ryzyka związanego z zaciągnięciem kredytu w tej walucie. Jeżeli prognozy wskazują na stabilność lub umocnienie złotego względem franka, kredyt w tej walucie może być opłacalny. W przeciwnym razie wzrost wartości franka może znacząco zwiększyć koszty kredytu.

Kredyt we frankach a rynek nieruchomości

Jednym z kluczowych czynników wpływających na opłacalność kredytu hipotecznego jest wartość nieruchomości, na której jest zabezpieczony. Wzrost cen nieruchomości może znacząco poprawić sytuację finansową kredytobiorców we frankach. W przypadku wzrostu wartości nieruchomości, nawet przy niekorzystnym kursie walutowym, kredytobiorca zyskuje na wartości posiadanego majątku.

W ostatnich latach w Polsce rynek nieruchomości cechował się dynamicznym wzrostem cen. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, kredytobiorcy mogą liczyć na wzrost wartości zabezpieczenia swojego kredytu, co poprawi ich sytuację finansową i zwiększy opłacalność kredytu w szwajcarskiej walucie. 

Rynek finansowy w 2024 roku

Od czasu dużej popularności kredytów frankowych minęło wiele lat. Obecnie na takie rozwiązanie decyduje się znacznie mniej kredytobiorców, jednak nadal jest wiele osób, które zastanawiają się, czy zaciągnięcie kredytu w szwajcarskiej walucie jest opłacalne. Warto zaznaczyć, że obecnie rynek finansowy wygląda zupełnie inaczej niż w latach 2000-2010. Niestety wartość franka wciąż utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie względem złotego, przez co osoby posiadające kredyt we frankach narażone są na bardzo duże raty.

Opłacalność kredytu we frankach w 2024 roku będzie głównie zależeć od zdolności kredytowej i stabilności finansowej kredytobiorcy. Osoby o stabilnych i wysokich dochodach są mniej narażone na ryzyko związane z wahaniami kursu walutowego i mogą łatwiej absorbować ewentualne wzrosty rat kredytowych. Każdy kredytobiorca powinien dokładnie przeanalizować takie czynniki jak kurs walutowy, stopy procentowe, stabilność finansową, sytuację na rynku nieruchomości oraz regulacje prawne.

Należy uwzględnić również indywidualną zdolność do radzenia sobie z ryzykiem oraz długoterminowe prognozy gospodarcze. W podjęciu odpowiedniej decyzji pomocne mogą okazać się porównywarki kredytów hipotecznych i różnego rodzaju kalkulatory. Jedno z najlepszych tego typu narzędzi można znaleźć pod linkiem na stronie: https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kalkulatory/kredyty-hipoteczne. Dzięki niemu będzie można wybrać najkorzystniejszą ofertę, a także umówić się na spotkanie z doradcą finansowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto