MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy można biegać? Sport w czasie pandemii: trzeba nosić maseczkę? Kontrowersyjne zasady

JK
123RF
Dla fanów biegania i przebywania na świeżym powietrzu możliwość wyjścia z domu w celach rekreacyjnych to wspaniała wiadomość. Od 20 kwietnia na mocy rozporządzenia Rady Ministrów można bez obaw cieszyć się ładną pogodą i zielenią. Jest jeden warunek: obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Czy trzeba uprawiać sport w maseczce?

Czy można biegać w czasie pandemii?

Ponownie otwarte lasy, parki i skwery zachęcają do aktywności, szczególnie po długiej izolacji. Od 20 kwietnia Polacy znów mogą korzystać z terenów zielonych w celach rekreacyjnych. Oznacza to, można biegać, jeździć na rowerze i spacerować.

Należy pamiętać o unikaniu sportów ekstremalnych lub takich, które mogą narazić nas na kontuzje. Dlaczego? Wypadek mógłby wymagać pomocy służb medycznych, które są w tym momencie przeciążone. Nie przysparzajmy ratownikom i lekarzom dodatkowej pracy, gdy nie jest to konieczne.

Czy maseczka jest obowiązkowa?

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust w miejscach publicznych, które zostały dokładnie określone przez ministerstwo. Są to:

  • ulice, drogi, place i skwery
  • środki transportu zbiorowego
  • samochód, jeśli podróżujemy z osobą, która nie mieszka z nami
  • cmentarze
  • parki miejskie
  • promenady i bulwary
  • miejsca postoju samochodów
  • plaże

Oznacza to, że maseczkę musimy zakładać będąc w dowolnym z powyższych miejsc, bez znaczenia czy spacerujemy, jeździmy na rowerze czy też biegamy.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów zasłanianie twarzy nie jest obowiązkowe w lesie - Jeśli więc idziemy pobiegać do lasu, możemy robić to bez maseczki.

Sport a maseczki: kontrowersyjne zasady

Osoby aktywne fizycznie zastanawiają się, w jaki sposób uprawiać sport z zasłoniętymi ustami, skoro już przy zwykłym spacerze oddychanie jest utrudnione. Obowiązek zakrywania ust i nosa budzi kontrowersje wśród biegaczy i rowerzystów. Lekarze nie mają wątpliwości, że noszenie maseczek w miejscach publicznych jest koniecznością.

Aleksandra Bełz, lekarz internista w trakcie specjalizacji zaznacza, że noszenie maski w trakcie wysiłku może istotnie zmniejszyć rozprzestrzenianie wirusa w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi. Dodaje jednak, że zasłanianie ust i nosa podczas uprawiania sportu ma swoje wady:

Warto pamiętać, że długotrwale noszona maska przestaje być dobrym zabezpieczeniem- wilgotne powietrze z dróg oddechowych ułatwia osadzanie aerozolu. Maska noszona w trakcie aktywności fizycznej ogranicza dopływ tlenu do organizmu oraz zwiększa stężenia dwutlenku węgla w jej obrębie. To może w konsekwencji powodować bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, a w przypadku nasilonego wysiłku fizycznego- trudności z oddychaniem.

Dr Bełz dodaje, że negatywne efekty noszenia maseczki podczas ruchu mogą odczuć szczególnie osoby z przewlekłymi chorobami układu krążenia lub układu oddechowego. W związku z tym zaleca, aby do uprawiania sportu wybierać miejsca odosobnione, gdzie używanie masek nie jest konieczne.

Na razie Ministerstwo Zdrowia nie zmieniło stanowiska - maseczkę trzeba nosić, niezależnie od rodzaju aktywności. Warto pamiętać, że obowiązek zasłaniania ust i nosa nie obowiązuje w lasach. Chcąc pobiegać bez zasłoniętej twarzy, wybierzmy więc tereny zalesione.

od 7 lat
Wideo

77. urodziny króla sucharów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy można biegać? Sport w czasie pandemii: trzeba nosić maseczkę? Kontrowersyjne zasady - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto